Kayseri’nin ihracatta hedefi 2 milyon dolar

İhracatta 2 milyar doları yakalarız

Kayseri sanayisi büyük ivme kazanırken, şehrin ihracatı 7 yılda 7 kat büyüdü. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, “İhracatta önümüze 2 milyar dolarlık bir hedef koyduk” dedi

Kayseri sanayisinin katmadeğeri yüksek üretimi her geçen gün artarken, Türkiye’nin ihracat rakamlarına olan katkısı da yükseliyor. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, şehrin ihracatta 7 yılda 7 kat artış sağladığını belirterek, “Önümüzdeki yıl için ihracat hedefimiz 2 milyar dolar. Olağanüstü bir durum olmazsa bu hedefi yakalayacağız” dedi. Şehir olarak son 10 yılda Türkiye ortalamasının üzerinde bir büyüme yakaladıklarını kaydeden Boydak, Kayseri sanayisinin katma değerini her geçen gün artırdıklarını kaydetti. Boydak, Kayseri sanayisiyle ilgili sorularımızı yanıtladı. n Şehirde sanayinin gelişimini anlatır mısınız? Kayseri sanayisinin gelişmesindeki en önemli etken, Cumhuriyet’in ilk yıllarından başlayarak yapılan kamu yatırımlarıdır.

Tüm bu yatırımlar, 1950’lerden sonra hızlanan sanayi atılımlarına çeşitli açılardan öncülük etti. Kayseri Sanayi Odası’nın da iştiraki ile 1980’li yıllarda Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması, Kayseri’de büyük işletme sayısının çok sayıda artmasına yol açtı. Bu gün şehrimizde Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi ve İncesu Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 3 organize sabayi bölgesi ve bir de üretim amaçlı kurulmuş serbest bölgemiz var. Ayrıca Kayseri’de 11 tanede küçük sanayi sitesi faaliyette. Yeni sektörler gelişiyor n Hangi etkenler bu gelişimi tetikledi? Biz Kayserililer olarak üretimi kutsal sayıyoruz. Üreten insanın, üreten kurum ve kuruluşların memlekete kutsal hizmetler yaptıklarına inanıyoruz ama bu üretimi her şeye rağmen yapmamız gerekiyor. Bu üretimi yaparken iş güvenliğine, çevre düzenine azami dikkat etmemiz gerekiyor. Artık dünya çok küçük bir yer haline geldi. Bu kriterlere uygun çalışmamızın gerektiğine inanıyoruz. Ekonominin iyi gitmesinin ön şartlarından bir tanesi de huzur ve istikrar ortamıdır. Türkiye’nin son 10 yılda yakaladığı siyasi istikrardan Kayseri olarak biz de payımıza düşeni aldık.

Hatta Türkiye ortalamasının üzerinde bir büyüme yakaladık. İstikrarlı büyüyen ve tabana yayılmış bir ihracatımız var. Sanayicilerimizi katma değeri yüksek, kaliteli ürünler üretmeleri konusunda hep teşvik ettik. n Kentte mobilya sektörü öncü konumda… Mobilyanın yanı sıra ev tekstili, metal eşya, elektrikli ev aletleri, inşaat ve yapı malzemeleri ve gıda gibi sektörler ön plana çıkıyor. Ayrıca ilimizde son yıllarda turizm, sağlık ve hizmetler sektöründe de ciddi ilerlemeler kaydediliyor. n Bu yıl için ihracat hedefi nedir? Kayseri olarak ihracatta iyi bir ivme yakaladık. Geçen yılı 1 milyar 700 milyon dolar gibi bir rakamla tamamladık. İhracatta önümüze 2 milyar dolarlık bir hedef koyduk. Biz bu rakamı da olağanüstü bir durum olmaz ise sağlayacağımız kanaatindeyim. İhracatta bu ivme kolay olmuyor. Bizim yönetime geldiğimizde yanlış hatırlamıyorsam 200 milyon dolar ihracatımız vardı. 7 buçuk yıllık bir süreçte neredeyse 7-8 katlık bir ihracat artışımız var. Ama yeterli değil. Daha da büyümemiz lazım.

İşleri büyütmenin tam zamanı
Şehir sanayicilerine mesajınız ne olur? Eğer sanayiciler olarak geleceğe yönelik işlerimizi geliştirmek istiyorsak, bir miktar öz kaynak hazır etmişsek, bir miktarda yabancı kaynak koymak sureti ile yatırım yapmanın tam zamanı. Ben bunu iki sene önce de söylemiştim. O zamanda böyle bir iklim vardı. O iklim şu anda Türkiye’de yine var. Faizler nerede ise dibe geldi. Eğer portresi çok bozuk firma değil ise tek haneli rakamlarla firmalarımız kredi kullanabiliyorlar. Diğer taraftan da bizim sürdürülebilir döneme hazırlık olarak muhakkak işlerimizi geliştirmek için yatırımlarımızı yapalım. İş sektörlerimiz ile ilgili muhakkak atacağımız adımlar vardır. Şimdi bu adımları atmanın tam zamanı. Fiyatların tam dibe vurduğu zaman. Bunun yanı sıra bu süreçte borçlanmalarımızı, maliyetlerimizi biraz pahalı olsa da orta ve uzun vadeye yaymaya çok dikkat edelim. Her zaman dediğimiz gibi şirketler borçtan batmıyor, nakit akışını ayarlayamayan şirketlerin genellikle tarihe karıştığını görmekteyiz. Alternatiflerimizi çoğaltmamız bu süreçte çok önemli. Tek kurum ve kuruluşa bağlı kalmak hiç akıllıca değil. Dış pazarlar konusundaki gayretimizi artırarak devam ettirelim. Kur riski taşıyan şirketlerimizi minimize hale indirelim.

 

Bir önceki yazımız olan Kayseri'ye kışın turist yağıyor! başlıklı makalemizde ayseri Büyükşehir Belediye Başkanı, ayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *