Kayserili kadın girişimciden dünya markası!

Kadın girişimci yatakta dünya markası yarattı

BRN Yatakları’nın kurucusu Berna İlter, Kayseri’den çıkan nadir kadın girişimcilerden. İlter, Türkiye’nin 46 milyon dolarlık yatak ihracatının 20 milyon dolarlık bölümünü gerçekleştiriyor. 5 kıtada 51 ülkeye satış yapıyor

Erkek girişimcileriyle adından söz ettiren Kayseri’den kadın girişimciler de çıkıyor. Berna İlter bunlarndan biri. BRN Yatakları’nın kurucusu olan İlter, Türkiye’nin 46 milyon dolarlık yatak ihracatının 20 milyon dolarlık bölümünü gerçekleştiriyor. Berna İlter’in şirketi 51 ülkeye de ihracat yapıyor.
İlter, asker bir baba ve bir öğretmen annenin kızı olarak dünyaya gelmiş. İzmir’de, İngilizce işletme eğitimini tamamlamış ve tekrar memleketi Kayseri’ye dönmüş. Zaman kaybetmeden iş hayatına atılan İlter, özel bir metal firmasında başladığı çalışma hayatını danışmanlık yaparak sürdürmüş. Daha sonra bir danışmanlık şirketi kurarak kendi işinin patronu olan İlter, BRN markasını yaratmış. Berna İlter ile hikayesini konuştuk.

Bu sektöre nasıl adım attınız?

Danışmanlık şirketi sayesinde birçok ülkeyi dolaşıyordum. O zamanlar farkında olmasam da BRN Yatakları için ön hazırlık yapmış oldum. Gezdiğim yerlerde birçok ülke ve bölge hakkında çok kapsamlı fikir sahibi oldum. İhracat yaptığım yıllarda Afrika’da yatak kumaşı isteyenler oldu. En başta onlara temin ettim daha sonraları ise Avustralya’dan yatak kumaşı talebi gördüm ve Boyteks’in kumaşlarını Avustralya’ya satmaya başladım. Polonya’dan, Avrupa’ya girdik. Bir süre sonra da bitmiş ürün talebi geldi. Benim farklılaşmamın sebebi daha öncesindeki tecrübelerim. Ben diğer firmaların aksine yurtdışı öncelikli çalıştım. Önce yurtdışındaki müşterilerin isteklerini ve beklentilerini tespit edip oraya yönelik faliyetlerimi sürdürdüm. Kaliteli ürün ve hizmet anlayışımız, sektördeki uzmanlığımız bizi diğer firmalardan farklılaştırdı.

Bu süreçte sermayeyi nasıl sağladınız?
Uzun yıllar sağladığımız iş ve maddi birikimi tamamen bu sektöre yönlendirdik. BRN, farklılığını kısa zamanda göstererek tüm dünyada talep gören bir marka haline geldi. Ardı ardına açılışını gerçekleştirdiğimiz mağazalarımız giderek büyüyen bir trend oluşturdu ve yatırımlarımızı hep bu alanda gerçekleştirdik.

Risk almayı bilirim

Girişimcilikte mutlaka sermaye gerekli mi sizce?
Sermaye tabii ki gerekli ancak ondan daha da önemli noktalar da var cesaret ve heves. Girişimci olmak için bazı şeylerin sizi yıldırmaması gerekli. Akılcı kararlar alıp, hızlı karar vermeyi bilmeniz gerekiyor. Bu süreçler arkanızda destek olmadan çok zor geçer. Ama ben bu konuda çok şanslıydım. Eşim, ailem herkes yanımdaydı. Zaten BRN’yi de eşimle birlikte kurduk.
n Kendinizi nasıl bir girişimci olarak tanımlarsınız?
Ben risk almayı bilen bir girişimciyim. Herkes kendi alanının iniş ve çıkışlarını gözettiği zaman akılcı ve hızlı karar verildiği noktalarda riskin çok düşük olduğu kanaatindeyim.

Peki, danışmanlık faaliyetlerinizi sürdürüyor musunuz?
Alanımızda çok önemli bir noktaya geldik. Bilgi, birikim ve tecrübelerimiz, birçok kişiyi de aydınlatmaya devam ediyor. Yol göstermemizi isteyen firmalara da destek olmaya çalışıyoruz.

Kadın girişimciye bakış gelişiyor

Kadın girişimcilere önerileriniz neler olur?
Cesur olsunlar. Ailelerini bir şekilde ikna etsinler. Bunun yanı sıra erkeklerin dünyası içinde kadın olarak varolmak ve kalıpları yıkmak da çok kolay değil. Kendinizi kabul ettirip gücünüzü göstermeniz gerekiyor. Ama ne mutlu ki Türkiye‘de kadın girişimcilere bakış çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Ancak, başarılı olursanız, örnek gösterilen bir iş kurarsanız, başarının keyfini yaşamak da hoş bir duygu. Ancak, çalışacağım, iş kuracağım diye de sakın ailenizi ihmal etmeyin. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarına üye olsunlar. Edinecekleri çevrenin yararını görecekler.

Bir önceki yazımız olan Okul Servis Ücretleri Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizde okul servis ücretleri ne kadar oldu, okul servisleri ve Okul servisleri kaç tl hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *