Kayserili hayrı kadar konuşuyor!

Yetiştirdiği girişimcilerle ünlü Kayseri’de hayırseverlerin yaptırdığı hastane, okul ve sağlık ocağı sayısı da bir hayli fazla. Bu yıl eğitim öğretime başlayacak Abdullah Gül Üniversitesi’ne de önemli katkı sağlanmış. Tahminlere göre Kayserili hayırseverlerin şehre kazandırdıkları yatırımların miktarı 600 milyon doları buluyor…

Sucuğu, pastırması ve yetenekli girişimcileriyle ünlü Kayseri, son dönemde hayırseverleriyle de öne çıkyor. Kayseri’de çok yaygın bir söz vardır. ‘Paran kadar değil, hayrın kadar konuş’ derler…
Yani Kayseri’de kazancı yerinde olan hemen hemen herkes bir hayır yaptırır. Bu artık şehrin geleneği haline gelmiştir.
Kentte gezerken sağlık ocağı, hastane ve okulların hatırı sayılır bir kısmının hayırseverler tarafından yaptırıldığını görebilirsiniz. Ayrıca, tüm üniversitelerde de hayırsever desteğini görmek mümkün. Bu yıl eğitim öğretime başlayacak Abdullah Gül Üniversitesi’ne büyük katkı sağlanmış. Ayrıca, Erciyes Üniversitesi’ne yaklaşık 100 milyon liraya mal olan fakülte binaları yaptırılmış. Her hayırsever yaptırdığı fakülteyi, kendi adı ya da ailesinden birinin ismi ile üniversiteye bağışlamış.
Kayseri Türkiye’de bu yönüyle tanınmasa da son yıllarda Kayserili hayırseverlerin şehre kazandırdıkları yatırımların miktarı söylenenlere göre 600 milyon doları geçmiş durumda… Bu durum hem Kayseri’nin kalkınmasına destek olurken, hemde tüm Türkiye’ye örnek oluyor.

Şehirleşme tam gaz
Şehrin geçirdiği değişim ise gözlerden kaçmıyor. Kayseri’nin son yıllarda geçirdiği değişim şehirleşme açısından değerlendirildiğinde büyük bir başarı göze çarpıyor. Cumhuriyet Caddesi’nin baştan yeniden yaratılması, tarihi dokudaki yapıların korunarak restore edilmesi ve ulaşım reformları Kayseri’ye farklı bir görünüm kazandırmış. Zaten tarihi yapısı, gezilecek görülecek yerleri ve Erciyes ile birlikte yükselen turizmiyle dikkat çeken Kayseri, şehircilik anlamında da gelişerek yerli yabancı herkesin beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Ekonomi atakta
Türkiye’de gelişmişlik bakımından iller sıralamasında Kayseri yıllardır ilk 20’lik dilimde yer alıyor. Araştırmaya esas alınan göstergelere bağlı olarak Kayseri 15 ila 18’inci sıralarda yerini koruyor. Bir başka açıdan bakacak olursak şehir güçlü bir ticari geleneğe ve üretim deneyimine sahip. Kentin ticarette 4000, üretimde 85 yıllık deneyimi var. Kayseri’de sanayileşme Cumhuriyet ile başlamış. Uçak fabrikasının yapılması, Ankara-Kayseri demiryolu hattının açılışı ve bez fabrikası sanayileşme hamlelerini başlatmış. Özel sektör 1950’lerde serpilip gelişmiş. 1980’ler, ölçek ekonomisine uyumun ve bazı alt sektörlerde yığılmanın görüldüğü yıllar olmuş. 2001 krizi ile durma noktasına gelen Kayseri çabuk toparlanarak atağa kalkmış. Bu atak hız kesmeden sürüyor ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sunuyor. Umuyoruz ki Kayseri bu çıkışını devam ettirir, her alanda Türkiye’nin örnek şehirlerinden biri haline gelir.

Erciyesspor’a başarılar
Geçtiğimiz sezon Bank Asya 1. Lig’i 63 puanla ilk sırada tamamlayan Kayseri Erciyesspor, bu yıl Süper Lig’de olacak. Bu nedenle de kentte ayrı bir heyecan var. Tek hedef ise ligde kalıcı olmak ve üst sıraları zorlamak. Kayseri Erciyesspor, tecrübeli başkanı Ziya Eren ile bu hedeflere ulaşabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

ŞEVKET YAMAN

Bir önceki yazımız olan Böyle katil görülmedi! başlıklı makalemizde Because I Said I Would, canzani ve columbus hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *