Kaybettiğiniz eşyaları bulma uygulaması!

Bir şeyleri düzenli olarak kaybetmek, adına insan denilen harika organizmanın en kritik bug’larından biri. Hayat, kayıp saydıklarımızı bulmaya çabaladığımız anların çirkin bir montajı aslında. Sonuçta sevilen bir kul olmak için eşyalarını önce kaybedip sonra bulması gerektiğini düşünen canlılarız biz.
Teknoloji, her kayıp için şimdilik bir çözüm getiremese de yeri unutulan ufak tefek eşyaları bulmamız için elinden geleni yapıyor. Annelerin dijitallikten bir miktar uzak “Nerede çıkardıysan ordadır!” isyanından evdeki kayıp telefonları çaldırarak bulduğumuz döneme hızlı bir geçiş yaptığımızı kabul etmeliyiz. Şimdi ise TV kumandası, cüzdan, akbil, kredi kartı ve araba anahtarı gibi mühim araçları çaldırarak bulamadığımız için kendimizi eksik hissettiğimiz o acılı dönemin sonuna geliyoruz.
Evet, artık evdeki herhangi bir eşyayı sanki elinizle koymamış gibi kaybetmeme şansınız mevcut. Onları çaldırıp, yerlerini bir mobil uygulama vasıtası ile görebileceksiniz. Bu hafta bunu mümkün kılan birkaç mobil uygulamaya göz atacağız…

Kaybettiğiniz eşyaları bulma uygulaması!

1- The Tile

2013 yazının başında bağış toplamaya başlayan bir proje. Ortalama bir posta pulu büyüklüğündeki bir aygıt olan Tile, iOS uygulaması ile entegre çalışarak kayıp eşyaların bulunmasını sağlıyor. 50 bin kişinin bağış yaptığı projenin 2.6 milyon dolar toplaması eşya kaybetme sorununun enternasyonel boyutunu göstermekte.
Tile cihazını akıllı telefon, cüzdan, anahtar gibi aklınıza gelecek her şeye takabilir, onları kaybettiğinizde iPhone uygulaması ile kaybolanların yerini tespit edebilirsiniz. Tile’ın içindeki hoparlör ile kayıp eşyayı bir telefonmuşçasına çaldırmanız bile mümkün. İtiraf edin, TV kumandasını çaldırarak bulmak sizin de hayaliniz değil miydi? Artık o koltuk minderine kum torbası muamelesi yapmak zorunda değilsiniz.
Menzili 45 metreden ibaret. Bu nedenle genel olarak evdeki kayıplar için efektif olarak işinize yarayacaktır. Ancak daha uzun menzilli üzüntüler için uygulama üzerinden kayıp anonsu yapmak mümkün. Uygulama aktif olan diğer tüm Tile cihazlarını kullanarak kayıp eşyanın yaklaşık yerini belirleyebiliyor.
Şu anda 19 dolara ön siparişte bulunan ürün, bu kış sahiplerine gönderilmeye başlanacak. Türkiye siparişlerinde yaklaşık 15 dolarlık bir kargo masrafı olduğunu eklemem gerekir. Sipariş verirken çoklu kampanyaları gözden geçirmenizi öneririm.
Cihazın pil ömrü 1 yıl. Bu sürenin sonunda yeni Tile’ların sipariş edilme gerekliliği ise bir hayli can sıkıcı. Ayrıca telefonunuzun en az iPhone 4S olması gerektiğini de ekleyeyim.


The Tile uygulaması nasıl çalışıyor?

2-Stick-N-Find

Tile benzeri bir yapıya sahip olan Stick-N-Find da 70 bin dolarlık hedefle yola çıkıp 931 bin dolar bağış toplayan bir proje. Bozuk para büyüklüğündeki cihazı herhangi bir eşyaya yapıştırıp kayıp malı çıkaracağı ses ya da yayacağı ışık ile bulmak mümkün oluyor. Ayrıca ilgili iOS uygulamasındaki radar yardımıyla kayıp eşyaya olan uzaklığı öğrenebilirsiniz. Ne yazık ki radar yönü değil sadece mesafeyi belirterek sıcak-soğuk oynamamıza yol açmakta.
30 metrelik menzile sahip olan cihaz, menzil dışındaki kayıp eşyaya yaklaşıldığında uyarı veriyor. Ayrıca yapışkanın uyarı vermesi için belli mesafeler belirleme, her cihaza farklı isim verme gibi özellikler de mevcut. Sözkonusu özellik çocuğa “Aman yavrum uzaklaşma” demekten daha garantici bir çözüm gibi görünüyor. Stick-N-Find’ın 1 yıllık ömrü olan bataryasını değiştirmek (Tile’ın aksine) mümkün kılınmış. Çifti 45 dolara satılan cihazın Türkiye’ye kargosu yine 15 dolar civarında.


Stick-N-Find uygulaması nasıl çalışıyor?

Bir önceki yazımız olan SSD hakkında geniş bilgi ve SSD kurulumu başlıklı makalemizde laptopta ssd, masaüstünde ssd ve solid state drive hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

2 Responses

  1. Ali Ege says:

    Umarım işe yarar

  2. Ulvi says:

    Bu benim projemdi şimdi duydum hayal kırıklığına uğradım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *