Katliamın yıldönümünde ‘Ulucanlar Müzesi’

Türk siyasi tarihinde işkence ve katliamlarla anılan Ulucanlar Cezaevi, 26 Eylül 1999’da 10 siyasi tutuklunun öldürüldüğü operasyonun sorumlularının cezalandırılamamasına yönelik tartışmaların gölgesinde, katliamın 14. yıl dönümünde müze olarak açıldı. Açılışa katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Türkiye bu yakın tarihi içerisinde hangi acıları yaşadıysa, hangi sıkıntıları çektiyse, nelere şahit olduysa bunların hepsini bu çatı altında görmek mümkün” dedi. Cezaevinin müze haline getirilmesi sürecinde aktif çalışma yürüten ancak açılış törenine alınmayan Ankara Mimarlar Odası temsilcileri, resmi tören için 26 Eylül tarihinin seçilmesini, cezaevine siyah çelenk göndererek protesto etti. Ulucanlar Cezaevi’nde 26 Eylül 1999’da, cezaevi koşulları nedeniyle direniş başlatan 10 siyasi mahkum bir operasyonla öldürülmüştü. Uzun bir süreç sonunda olayın sorumluları hakkında dava açılmış ancak ceza talep edilmemişti. Dava dosyası daha sonra AİHM’ye gitmişti.

Resmi açılışı yapıldı

Adalet Bakanlığı, Ankara Barosu, Mimarlar Odası tarafından projelendirilen, Altındağ Belediyesi tarafından restore edilen Ulucanlar Cezaevi Müzesi, dün düzenlenen resmi törenle açıldı. Törene, TBMM Başkanı Çiçek, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıcı Salih Kapusuz, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Çiçek, Ulucanlar Cezaevi’nin Türkiye tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye bu yakın tarihi içerisinde hangi acıları yaşadıysa, hangi sıkıntıları çektiyse, nelere şahit olduysa bunların hepsini bu çatı altında görmek mümkün. Sanki bunlar kendiliğinden geldi. Bu çatı altında adi suç işlemiş, cezayı hak etmiş insanlar yaşadı ama diğer taraftan hak etmediği halde fikirlerini, düşüncelerini ifade ettiği için günlerini aylarını, yıllarını, ömürlerini burada tüketenler oldu. Burası, sadece bir amaçla inşa edilmiş olan bu yapının başka maksada dönüşmesinden ibaret değil. Burada bir zihniyet dönüşümü de var. Belki en önemli olan da odur. Hiç cezaevi olmamasını temenni ederiz ama bu ne kadar hayatın gerçeklerine uyuyor onu bilemem ama temennim odur ki her cezaevinin akıbeti böyle olsun.”

Çelenkli protesto

Ankara Mimarlar Odası Temsilcileri tören alanına girmek isterken engellenirken, açılış için 26 Eylül tarihinin seçilmesini cezaevine siyah çelenk göndererek protesto etti.

 

Bir önceki yazımız olan Taksim alt geçidindeki kazanın nedeni proje hatası başlıklı makalemizde Mehveş Evin, Taksim alt geçidi ve Taksim projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. October 23, 2014

    […] Katliamın yıldönümünde ‘Ulucanlar Müzesi’ […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *