Katar’da 4 bin kişi ölebilir!

2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan ülkedeki göçmen işçiler köle gibi çalıştırılıyor. Bu yaz ülkede en az 44 işçi hayatını kaybetti.

İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesi, 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar’da göçmen işçilerin altyapı inşaatlarında köle gibi çalıştırıldığını yazdı. Uluslararası Sendikalar Kongresi’nden verilen bilgilere göre, Dünya Kupası başlayana kadar 4 bin inşaat işçisi hayatını kaybedebilir.

600’e kadar yükselebilir
Habere göre, Nepal, Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelerden gelen işçiler zor şartlar altında çalışmaya devam ediyor. Bu yaz Katar’da 4 Haziran ile 8 Ağustos tarihleri arasında en az 44 Nepalli işçi hayatını kaybetti. Ülke yöneticilerinin önlem almaması durumunda ölü sayısının yılda 600’e kadar yükselebileceği belirtiliyor. Katar’ın 1.2 milyonluk yabancı işçi havuzunda çoğunluğu Nepalli ve Hintli işçiler oluşturuyor.

24 saat boyunca çalıştırılıyorlar
Guardian’a göre bu işçiler Uluslararası Çalışma Örgütü’nün modern kölelik olarak nitelediği bir sömürüye maruz kalıyor. İşçilerin çoğunun ölüm sebepleri otopsi yapılmaması nedeniyle tam olarak belirlenmese de, iş yerindeki zor ve tehlikeli ortamın dışında işçilerin kaldıkları yerlerin durumunun da etkili olduğu belirtiliyor. Bazı işçilerin 24 saat çalıştırıldığı da iddialar arasında.

Bir önceki yazımız olan LYS'de puan barajı düşmeli mi? başlıklı makalemizde boş kontenjan, Hukuk fakültelerindeki boş kontenjanlar 2013 ve LYS hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *