Karanlık Gölgeler / Dark Shadows film eleştirisi

“Karanlık Gölgeler”de Tim Burton diğer filmlerine kıyasla insan fıtratının en kötücül özelliklerini bulup çıkarıyor. “Gizemli Kadın”, bir yazarın Paris’teki sanrılarını gösteriyor.

DAN Curtis. ABD televizyonlarının üretken yapımcı, yazar, yönetmeni. II. Dünya Savaşı dizisi “Savaş Rüzgarları / War and Remembrance” (1988) ile kiracılarla beslendikçe yenilenen ‘gotik ev’in başrolünde olduğu sinema filmi “Gazap Tohumu / Burnt Offerings” (1976), Curtis’in üzerimizde etki bırakan çalışmalarından ikisi. Fakat asıl, Liverpool’dan Amerika’ya gelerek Maine’deki balıkçılık kasabası Collinsport’u kurmuş zengin ve tuhaf Collins ailesine dair fantastik dizi, otuzar dakikalık 1225 bölümden oluşan “Dark Shadows” (1966- 1971), yanı sıra 1991’de 341 dakikalık yeni versiyonu ile tanınmıştır.

2006’da, 78 yaşında yaşamını yitiren Curtis’in yarattığı bu dizi, ‘gotik korku’yu kara mizahın keskin dokunuşlarıyla biçimlendiren Tim Burton’ın ilgisini çekmiş. Çekici büyücü kadın Angelique Bouchard (Eva Green) tarafından vampire dönüştürülerek zincirlenmiş tabut içinde gömdürülen aile reisi Barnabas Collins ise, karaktere ‘şeffaf bir alaycılığı’ kolaylıkla giydirebilecek oyuncusu, biri seslendirme olmak üzere sekizinci kez birlikte çalıştığı Johnny Depp tarafından oynanmış. Sonuçta, biçim, ‘Tim Burton markası’nın özelliklerini taşıyor: Olabildiğince ‘yeşil ekransız’ sürprizli setler, en gelişmiş kozmetiklerin kullanıldığı makyajlarla saç tasarımları, vücut kıvrımlarının hakkını veren giysiler; tuhaf ama hipnotize edilmiş gibi hayran olduğunuz renk yelpazesi.


Karanlık Kötüler Türkçe Fragman

Karanlık içerik

Fakat içerik oldukça karanlık: Burton, diğer filmlerine kıyasla insan fıtratının en kötücül özelliklerini bulup çıkarıyor, insan olma sınırlarını aşıp korku dünyasının en yetenekli katillerine dönüşebilen karakterlerini, kendi varlıklarının devamı için ve adalet için can almanın normal olduğu bir sisteme yerleştiriyor. Zaten, büyücü tarafından 18. YY.’da cezalandırılan Barnabas’ın tabutu yol işçileri tarafından bulunup açıldığında yıl 1972’dir; bilim ve teknoloji gelişse de, ‘medeni dünya’daki insanlar birbirleriyle savaşmakta, sivilleri bile öldürmektedirler! Barnabas yaklaşık iki yüz yıllık ‘zaman sıçramasına’ maruz kalır.

Onun şaşkınlıklarıyla, malikanesinde karşılaştığı bugünkü ailesinin her bireyinin kendi çapındaki mutsuzluğundan çıkış arayışları ise, mizahın yapısını oluşturmakta. “Karanlık Gölgeler”e dikkatle baktığınızda, onulmaz aşk acısı ve sevgi ihtiyacı çeken insanların trajik geçmişleriyle, hani neredeyse eğlenceli bir Tim Burton filminde olduğunuzu unutabilirsiniz. Büyücü Angelique, her şekilde ‘en kırılgan’ karakter. Barnabas’ın kendisine âşık olmasını istiyor… Onun tek aşkını öldürüyor ve şimdi 20. YY.’da Collins ailesini yoksulluğa sürüklemiş bir patroniçe olarak çok güçlü olsa da, hikayenin ‘en zayıf’ yüreği onda.

Barnabas’ın ilk sevgilisine benzeyen Victoria Winters (Bella Heathcote) ise, akıl hastanesinden kaçarak ailenin yanına mürebbiye olarak adeta sığınan, güçlü görünümlü bir genç kadın; fakat onun da geçmişi çok ama çok üzücü. Collins ailesinin her bireyi için ‘gönlü kırık’ Angelique tuzaklar kurmuş… Ama hayat ona da, ‘sonsuza dek aşksız’ bırakarak kurmuş tuzağını… Evet, bu öykü karakterlerine dokundukça perdeden hüzün yayılıyor. Tabii her seyirci, gönül üzgünlüğünü kendi duygusal serüvenine göre hissedecektir. Not düşelim: Adını eski bir büyücüden alan ve rock / heavy metal’in yaşayan en ‘ilginç’ temsilcilerinden Alice Cooper’ın bir sahnede performansıyla yer aldığı filmin ‘soundtrack’ listesi, içeriği destekler nitelikte.

Yönetmen: Tim Burton

Senaryo: Seth Grahame-Smith

Oyuncular: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Eva Green, Helena Bonham Carter

Görüntü: Bruno Delbonnel

Müzik: Danny Elfman

Bir önceki yazımız olan Comvex İstanbul fuarı açıldı başlıklı makalemizde Comvex İstanbul fuarı, hafif ticari araç ve Ticari araş fuarı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *