Kaplumbağa çorbası

Hatırlar mısınız bilmiyorum bundan 14 yıl önce Dünya Hayvanları Koruma Günü olan 4 Ekim bizde muhteşem bir şekilde kutlanmıştı.
Aydın’da bir hayvan hastanesi açılıyordu, devlet bakanları, rektörler ve başka birçok lacili VİP iştirak etmişti, hava güneşli, insanlar mutluydu.
Bu hayırlı günde duyarlı devlet büyüklerimiz hastaneyi açmak için bir araya gelince ne oldu biliyor musunuz?
Hayvan hastanesinin önünde bir koç bir de dana kesildi.
Bakan bey ikinci koçun kesilmesini son anda engelledi ama kan akmıştı bir kere.
Hayvanları koruma günü böylece kutsanmış ve kutlanmış oldu.
Bugün bu trajikomik olayı hatırlamamın nedeni İztuzu’nda olup bitenler.
Bu sefer hikaye Dalyan yakınlarında geçiyor-dünyada ender görülen doğa harikalarından birinde. İztuzu, deniz ve tatlı suyu arasında bulunan nadide bir plajdır. Hem arkeolojik SİT alanı hem de doğal cennet. Pek çok endemik türü barındırıyor, Carettalar orada yumurtluyor, göç kuşları orada soluklanıyor, şimdiye kadar The Times, Trip Advisor gibi güvenilir kaynaklar İztuzu’nu dünyanın en iyi açık alanı ve en iyi plajlarından biri olarak seçmiş.
Bildiğimiz üzere cennet bize batar. Gün geçmiyor ki bir doğa harikamız kâr uğruna katledilmesin, küçük hesaplar uğruna harcanmasın. Bugün, kesilen koç misali çevre adına, hayvan sevgisi adına akıl almaz projeler öneriliyor İztuzu için. Yıllar önce oraya otel yapmaya çalışmışlardı, halkın çabasıyla durdurulmuştu. Bugün daha zekice hareket edilip “yeşil paketli” “çevre dostu” projeler öneriliyor. İyi kamufle ediliyor doğrusu. Ama işin özü aynı; orası doldurulacak, ticaret karışacak ve doğal denge bozulacak.
Projenin fikir babası Prof. Dr. Yakup Kaska, İztuzu için şöyle bir şey tahayyül ediyor. Orada mevcut olan deniz kaplumbağaları rehabilitasyon merkezi var. Sayın Kaska bu merkezin çok küçük ve yetersiz olduğunu düşünüyor olsa gerek ki orasını kapalı bir tesise dönüştürmek istiyor. Tabii tesisin bonusu da var, rica ederim. Tesisimiz hem sevgili kaplumbağalara bakacak, hem de turistlere hizmet verecek. Projenin içinde “çevre dostu” kır kahveleri var, dalkıranlar var, gemi yapım yeri var. Yani doğal dengeyi bozan her şey var. ÇED raporuna ulaşıyorum ve gözlerim kamaşıyor. Prof. Kaska kuşların ve Carettaların yuvalama alanlarına yapılacak büyük çekek ve gemi yapım projesi için ne diyor biliyor musunuz? “…ve hatta deniz kaplumbağalarının lehine döndürülebileceği kanaatindeyim.” Ne denir bilmiyorum, iyi ki bu kadar çevreci hocalarımız var!
Geçenlerde İztuzu plajında müthiş bir merasime tanık olundu. Plaj araba doldu ve yavru Carettalar vali bey tarafından denize salındı. Kulağa güzel geliyor tabii heyhat, projeleri gün yüzüne çıktıkça bunun sadece bir şovdan ibaret olduğunu anlıyoruz. Normalde suya gece salınan yavrucuklar kovalara doldurulmuş bekliyor ve devlet erkanımız kaplumbağalarla mutlu aile pozları veriyor. Neden hayvanların doğal dengeleri bozulup gündüz bırakılıyorlar sorusuna ise cevap duygulandırıcı derecede dürüst: “O zaman kimse göremez ki.” Evet, maksat ne çevreci olduklarını göstermek ya, tabii ki Caretta gibi şirin şeyler reklam kampanyasında kullanılacak. Bir de üstüne gıcır bir otel yapıldı mı, tadından yenmez.
Bu yüksek maliyetli, doğa katili proje için çevrecilerin önerilerini dinliyorum. Kaplumbağaların etrafına 1500 tane koruma yerleştirsek daha ucuza gelirdi diyenler var. Eğer yetmezse TOMA ve biber gazı takviyesiyle daha iyi korunabilirler. Eğer ille de betonlarını dikerlerse benim naçizane önerim açılışta İngilizlerin meşhur kaplumbağa çorbası menüye eklensin. Yakışır.
Biliyorsunuz, bizde yerel halkın fikri sorulmaz. Böyle bir nezaket görülmemiştir. O yüzden öncelikle Dalyanlılara çok büyük görev düşüyor. Şimdiye kadar plaj hasbelkader korundu. Caretta Carettalar 95 milyon yıldır buralarda yüzdü, yumurtladı, doğdu, öldü. Bakalım daha ne kadar yeşil, daha ne kadar mavi göreceğiz? Bu çılgın proje değirmenlerine karşı yürüyeceğiz? Ne zaman dünyanın en güzel noktalarını babamızın malı gibi görmeyeceğiz?

Pelin BATU

Bir önceki yazımız olan Alice Munro Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *