Kanuni’nin kalbini buldular!

Kanuni Sultan Süleyman’ın, Macaristan’daki Zigetvar Savaşı sonrasında gömülen kalbinin gerçek yerinin tespit edildiği açıklandı.

Macaristan’ın Pecs Üniversitesi araştırmacılarından Profesör Norbert Pap ve ekibi, yaptıkları araştırmanın İngiliz yayıncılık kuruluşu BBC aracılığıyla 20 Eylül tarihinde tüm dünyaya duyurulacağını açıkladı. Naaşı İstanbul’a taşınmıştı 1566 tarihindeki Zigetvar Savaşı’nda kazanılan zaferin ardından 85 yaşında çadırında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman’ın kalbi savaş alanına gömülmüş, naaşı ise İstanbul’a taşınmıştı. Kanuni’nin kalbinin, daha sonra Meryem Ana’ya adanmış bir Katolik kilisesine dönüşen türbeye gömüldüğü düşünülüyordu. Kilisedeki kitabede halen Kanuni’nin kalbinin buraya gömülü olduğu yazıyor. Pap ve ekibi, Kanuni’nin kalbini bulmak için Vatikan, Venedik, Budapeşte ve İstanbul’daki arşivleri inceledi. Arşivlerde kalbin gömüldüğü yere dair birkaç harita bulundu. Araştırmacılar bölgede yaşanan değişimlerin yerin tespit edilmesini zorlaştırdığını belirtiyor. Buna rağmen ekip, haritaları eşleştirerek çalışmalardan sonuç aldıklarını belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın en iyi ofisleri - GALERİ başlıklı makalemizde dünyanın en güzel ofisleri, dünyanın en iyi ofisleri ve en iyi ofis fotoğrafları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *