Kanuni ve Hürrem ile ihracat!

Türk ihracatçıları dünyanın en büyük gıda fuarları arasında yer alan ‘World Food Moscow’a Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın ‘desteğiyle’ adeta bir çıkarma yaptı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) bağlı ihracatçı birlikleri, Türk bulgurunu, narenciyesini ve şekerlemesini, birbirlerinden bağımsız olarak, Kanuni dönemi ve Osmanlı vurgusuyla dünyaya pazarlamaya başladı.
Moskova’daki fuarda geniş bir stant kuran hububat ve bakliyat ihracatçıları Türk bulgurunu, Rusya’nın en popüler tahıllarından ‘greçka’nın yerine geçirmekte kararlı.
Bunun için hem bulgurun greçka’dan daha sağlıklı olduğu, hem de Hürrem Sultan ve Kanuni’nin ‘favori’ yemekleri arasında olduğunu vurguluyorlar. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Hububat Bakliyat İhracatçıları Birliği Başkanı Şahin Batallı, bulgur ihracatının önemli bir potansiyel taşıdığını, Kanuni ve Hürrem Sultan’lı tanıtımın ilgiyi artırdığını söyledi.

Ana pazar Rusya
Şekerleme ihracatçıları da Kanuni’nin şehzadeliğini geçirdiği Manisa’nın mesir macunu ile Türk şekerine ilgiyi artırmaya çabalarken narenciye sektörü ise bir adım daha ileri gitti. Narenciye ihracatçıları Türk portakalı, mandalinası ve greyfurtunu Rusya’da çok izlenen Muhteşem Yüzyıl dizisinin yıldızlarıyla tanıtacak.

Tepsi tepsi ziyafet
Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, geçen yılki 1 milyar dolara yakın narenciye ihracatında ana pazarın yüzde 45 pay ile Rusya olduğunu ve bu pazarı korumanın kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi.
Kavak, “Daha önce narenciye tanıtımı için Tarkan’la çalıştık. Şimdi ise tanıtımı Muhteşem Yüzyıl’dan Meryem Uzerli ve Halit Ergenç ile yapıyoruz. Biz reklamı çektiğimizde Meryem Uzerli diziden ayrılmamıştı. Bu tanıtımın büyük ilgi göreceğine eminiz. Bu reklam 10 Kasım’dan itibaren Rusya, Romanya, Ukrayna, Polonya ile Ortadoğu ülkelerinde yayınlacak. Ayrıca bu ülkelerde billboard’larda reklamlarımız yer alacak. Narenciyede rakibimiz çok. Hem ihracatı artırmamız, hem de İspanya ve Arjantin gibi ülkelere karşı pazarı korumamız lazım” dedi.
Reklamda Kanuni’nin odasından gelen sese kulak kabartan Hürrem Sultan, kıskançlıkla içeri girince tepsi tepsi narenciye ürünüyle karşıyor. Padişah bir portakal soyarak Hürrem Sultan’ın gönlünü alıyor.

MANİSA MESİR MACUNUNA İLGİ BÜYÜK

Türkiye’nin 40’a yakın firmayla katıldığı World Food Moscow’da bir diğer ilgi çeken tanıtım Manisa’nın mesir macunuyla yapıldı.
Şekerleme ve Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Zekeriya Mete, son yıllarda şekerleme firmalarının yeniden Rusya’ya odaklanmaya başladığını belirterek, Türkiye’ye has ürünlerle bu pazarda söz sahibi olmak istediklerini söyledi. Bu yıl fuarda mesir macununun tanıttıklarını ve ilgi gördüklerini söyleyen Mete, “500 yıllık mesir macununu Rusya ile birlikte yurtdışına çıkardık. Rusların bu tadı çok beğendiğini gördük. Rusya’da mesir macunu ve lokuma ağırlık vereceğiz” dedi.
Zekeriya Mete, fuar için mesir macunu temini için sıkıntılar yaşadıklarını belirterek artık lokum ve baklavanın yanı sıra helva, cezerye ve mesir gibi Türkiye’ye has tatların inovatif yaklaşımlarla dünyaya açılması gerektiğini dile getirdi.

Bir önceki yazımız olan TTNET Platin Lounge’ı açtı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *