‘Kandil’de umutlar % 90 azaldı’

Çözüm sürecinde ortaya çıkan krizi aşmak için İmralı, Kandil ve devlet arasında mekik dokuyan BDP’nin Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 1 Eylül öncesi Kandil ve hükümete üslup uyarısı yaptı. Abdullah Öcalan’la MİT arasındaki mutabakatın birinci maddesinin, “Taraflar dil ve üsluplarına dikkat etmeli” şeklinde olduğunu açıklayan Demirtaş, “İki taraf da üslup konusunda dikkatli olmalı” dedi.
Demokratikleşme konusunda PKK hükümete adım atması için 1 Eylül’e kadar süre tanımıştı. Bu süre yarın dolacak. 1 Eylül’de İstanbul, Diyarbakır, Mersin ve Van’da “Barış mitingleri” yapılacak. Diyarbakır’da düzenlenecek mitinge PYD Eşbaşkanı Asiye Abdullah’ın 20 kişilik bir grupla katılacağı, diğer eşbaşkan Salih Müslim’in de katılabileceği belirtildi. Mitingler öncesi TBMM’de bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı yapan Demirtaş, bir süre önce hükümet yetkilileriyle biraraya geldiklerini söyledi. Demirtaş’ın açıklamalarındaki satır başları şöyle:

PKK, 1 EYLÜL DEMİŞSE ÇEKİLMEYİ DURDURUR: Hükümetin bir hazırlığı var ancak çalışmanın hangi düzeyde olduğunu bilmiyoruz. Hükümet bu konuda zamana karşı hoyratça yaklaştığı için ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya. (KCK’nın “Adım atılmazsa 1 Eylül’de çekiliriz” açıklaması) Öyle demişlerse durdururlar. Bayık, tarihi kafasından uydurmuyor. Bunlar Öcalan ile görüşülen tarihlerdir. Hükümet bunu bir PKK dayatması olarak yansıtmaya çalışıyor… 1 Eylül’e sayılı günler kala hükümetin yaklaşımı umut vermekten çok uzak. Ciddi bir umudumuz yok. Süreci AKP’nin geleceğini esas alan bir bakış açısıyla yönetiyorlar.

BİRİNCİ AŞAMADA YÜZDE YÜZ ÇEKİLME KONUŞULMADI: (“yüzde 20 çekildi” açıklaması) Öcalan’la yapılan görüşmelerde birinci aşamadan kastedilen şey PKK gerillalarının yüzde yüzünün sınır dışına çıkması değildi. Takvim de aşağı yukarı bu şekilde ifade edilmişti. Çatışmasızlık ve ölümler yüzde 100 durdu. İstenen buydu ve bu da sağlandı.

İPE UN SERME GEREKÇESİ: Velev ki hiç çekilmediler Türkiye demokratikleşmeyecek mi? Ölümler durdu ve hiç çekilmediler ve 50 yıl daha durdular böyle ne olacak? Bunun bir mantığı olabilir mi? Bu ipe un sermenin gerekçesidir. Kimi belki daha Kandil’e yetişmeden yasa çıkacak. Neden yüzde yüzünün dışarı çıkması için ısrar ediyorlar?

ASLA ‘EVET’ DEMEYİZ: Bir yasa değişikliği ile anadili serbest bırakmak mümkün değildir. Yasalar dolanarak yapılabilir, bu da kalıcı bir şey olmaz. AKP-CHP-MHP ‘Devletin resmi dili Türkçedir’ meselesinde uzlaştı. Son hali böyle geçerse biz asla ‘evet’ demeyiz. Anadilde eğitimin çözülmediği bir yerde Kürt sorununun yüzde 99’u duruyor demektir.

KANDİL’DE UMUTLAR AZALDI: Öcalan ‘bir kez daha bozulursa aynı periyodu yakalamak mümkün değil’ diyor. Bu yüzden çok sabırlı davranıyor. En küçük umut kırıntısını yaratmak için çaba sarf ediyor. İmralı’dan sonra Kandil’e gidip geldik. Edindiğim izlenim sürece dair umutlar sürecin başladığı döneme oranla yüzde 90 azalmış durumdadır. Kaygıları çok artmış. Bunda Başbakan’ın ‘anadilde eğitim yok’ açıklaması etkili oldu.

ADALET BAKANI SÖZ VERDİ: Öcalan’ın gazetecilerle görüşme talebi var. Benim de bulunduğum bir görüşmede Adalet Bakanı ‘bunlar mutlaka yapılacak’ dedi. Akil insanların, sivil toplum kuruluşlarının İmralı ziyareti hükümetin verdiği sözlerdi. Başbakan ‘bu işin belgesi mi var?’ diyor. O tutanakların tamamı bizde var.

TUTANAKLAR BİZDE: İmralı’da bizim içinde bulunduğumuz görüşmelerin tutanağı bizde var. Onların hepsi bizim açımızdan belgedir. Taraflar arasında imzalanmış bir protokol yok. Bunların hepsi sözlü tutanaklar şeklindedir, imzalanmamış.

SURİYE TEZKERESİNE ‘HAYIR’ DİYECEĞİZ: Hükümet şu anda uluslararası emperyal çıkarlar doğrultusunda davranmak yerine Suriye politikasını değiştirerek meseleye yaklaşmalıdır. Suriye halklarını destekleyecek, özgürlüklerini garanti altına alacak bir diplomasi tutturmak zorundadır. Bu tezkere Meclise gelirse kesinlikle BDP tavrını gösterecektir.

DİLE DİKKAT EDİLMELİ: PKK’yı kamuoyunun nezdinde çok küçümsediklerini göstermeye çalışıyorlar. AKP panikledi. PKK’ya hakaret etmek yerine daha ciddi bir üslup kullanılabilir. Bu da taraflarda daha ciddi bir durum geliştirebilir. İmralı’da varılan mutabakatın birinci maddesi ‘Taraflar dil ve üsluplarına dikkat etmeli’ şeklindeydi. Bu konuda herkesin daha dikkatli olmalı, taraflar dillerine dikkat etmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Facebook'tan BDP'ye kötü haber başlıklı makalemizde ahmet türk, ayla akat ve barış ve demokrasi partisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *