Kalben Sağdıç kimdir? Röportajda kendini anlattı

Şu sıralar herkes Kalben kimdir diye soruyor. Kalben Sağdıç kimdir diye merak edenler için Kalben Sağdıç röportajını sizlere sunuyoruz.

Müzik çocukluğundan kalan bir tutkuydu. Daha sonra birçok farklı iş yaptı: Yazarlık, senaristlik, reklamcılık… Fakat artık Kalben sadece müzik düşünmek istiyor. Hatta 2015’te albüm yayımlayacağının müjdesini de veriyor

Adını, “dünyanın en büyük müzik keşfetme platformu” olarak tanımlanan Sofar’ın yayımladığı bir videoyla duyurdu Kalben… Özellikle şarkı sözleri birçok kişiyi etkiledi. Ben de bunlardan biriydim. Kalben’i geç keşfettiğim için kendime kızdım hatta… Oysa Sofar’dan önce Souncloud’da kayıtlarını paylaşmış hatta Cihangir’deki bir caz kafede canlı performanslar bile sunmuştu. Olsun. Zararın neresinden dönülse kârdır. Kalben’i takdimimizdir…

Kalben gerçek isminiz mi?

Evet, gerçek ismim.

 Soyadınızı bilmiyoruz…

Sağdıç.

 Nasıl başladı müzik maceranız? Çocuk yaşlarda mı başladınız?

Evet. Çocukluktan gelen bir şey. Çünkü annem de konservatuvarda okumuş. Babam da Türk sanat müziği söylüyor. Annem öğretmen, babam asker ama. Türkiye koşullarında yapmak istedikleri şeyleri yapamayıp memur olmuşlar. Evimizde her zaman müzik vardı.

“Yalnız ve hüzünlü bir çocuktum”

 İlk enstrümanınızı ne zaman aldınız?

Ben sekiz yaşındayken bana bir org aldılar. Piyano dersleri almaya başladım. Fakat daha sonra ben daha iyi bir eğitim alayım diye İzmir’e gittik. O zamana kadar Edremit’teydik. İzmir’de piyano derslerine devam etmedim maddi nedenlerden ötürü. Ortaokulda bir arkadaşım gitar çalıyordu. İmrendim. Gitar istediğimi söyledim. Onlar bana keman almak istediler. Ben de “Zaten çok hüzünlü bir çocuğum. Keman alıp beni bitirmeyin, gitar alın” dedim.

 Neden hüzünlü bir çocuktunuz?

Ben yalnız bir çocuktum. Kardeşim yok. Evimize de çok kimse gelip gitmezdi. Hatta annem belirli bir yaşa kadar beni ekmek almaya bile göndermezdi.

 Gitar aldıktan sonra neler oldu?

Bir kursa yazıldım. Birkaç hafta sonra bıraktım. Kendi kendime çaldım. Daha sonra okulda bilgisayar dersi veren bir hocamız vardı: Can Hoca. Bana “Gel, orkestra kuralım” dedi.
O zaman şarkılar yapmaya başladım. Fakat üniversiteye doğru derslerime yoğunlaştığım bir dönem oldu.

Müzik sekteye mi uğradı?

Başarılı bir öğrenci olduğum için derslerime yoğunlaştım. Bilkent Üniversitesi’ni kazandım. Burslu olarak Uluslararası İlişkiler okudum. O sıralar ilk defa ailemden de ayrı yaşıyorum. Özgürlük, serserilik yılları… İlk defa bara gidiyorum, dans ediyorum… Böyle bir dünyayla tanışınca benim kafa gitti. O dönem edebiyata yönelmiştim. Bir edebiyat dergisi çıkardık. “Müziği boşver, edebiyata git” dedim kendi kendime. Üniversite bitince yüksek lisans yapmaya karar verdim.

 O da mı Ankara’da?

Evet. Yine Bilkent’te. Asistanlık da yaptım. Tezimi de yazdım yadigarlar, ölen insanlardan kalan eşyalar üzerine. Anı saklama yolları… Annemi kaybettiğim için tezimin ona hediye olmasını istemiştim. Onuda tamamlayınca kalktım İstanbul’a geldim. Ankara’da iş güç yok diye.

 İstanbul’da ne iş yaptınız?

Universal Pictures’da çalışmıştım. Daha sonra senaristlik yaptım. Hâlâ müzik yapmıyorum ama. Daha sonra Cihangir’de Mitanni isimli bir caz kafede yemek yerken arkadaşlarım gaza getirdi “Hadi çık söyle” diye. Ben de gaza geldim. Çocuktan gitarını isteyip söyledim. Sonra orada işe başladım. Daha sonra senaryo yazarlığı biraz rayından çıktı. Ben de ayrıldım o işten. Daha sonra bir oyunculuk maceram oldum Seray Sever’le.

Hangi diziydi?

“Aşk Kaç Beden Giyer” diye bir diziydi. Ben eğleniyordum. Bir ara sosyal medya üzerine de çalıştım.
Fakat şimdi hiçbir şey yapmıyorum.

“Sevinçten halıda yuvarlandım”

Şimdi planınız nedir?

Sadece müzik düşünmek istiyorum. Sofar’la birlikte iyice yerleşti kafama.

 Ne zamandı ilk Sofar videonuz?

18 Ekim’de oldu. Hiç beklemediğim bir açılım yaşadım sonrasında.

 Sofar’dan önce Soundcloud’da kayıtlarınızı paylaşıyordunuz ama…

Sofar’dan birkaç ay önce bana bir gaz gelmişti. Yazarlıktan yorulmuştum. Müzik daha özgür bir alan.

 Şarkı sözlerinize methiyeler dizilmiş. Ben de çok beğendim. Yaptığınız işlerle yakından ilgili mi bu sözler? Yazarlığın bir avantajı var mı?

Hiçbir ilgisi yok. Ben dört-beş yaşından beri şiir yazıyorum. Bundanda çok utanıyorum. Çünkü şiir seven bir ülke değiliz. Biraz gay bulunur ya…

Sesinizi de Tom Waits’e benzetiyorlar…

Çok mutlu oldum okuyunca. Halıda yuvarlandım sevinçten.

 Albüm gelecek mi? Şarkılar yeteri kadar birikti mi?

Var, birikti. Kiminle yapacağım onu bilmiyorum. 2015’te bir albüm gelecek.

FIRAT KARADENİZ – Milliyet Pazar

Sofar Sounds nedir? Sofar adı nerden geliyor?

 İstanbul’da Sofar konserleri

 

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *