Kahraman geldi

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un romanlarından seçmeler yaptığı yeni kitabı “Ben Bir Ağacım”, Yapı Kredi Yayınları’ndan pazartesi günü raflarda olacak. Kitabın en ilginç yönü ise okuyucuyu gelecek yıl yayınlanacak yeni romanı “Kafamda Bir Tuhaflık”ın kahramanıyla tanıştıracak olması.

Yapı Kredi Yayınları’nın Seçmeler bölümü altında yayımlanacak “Ben Bir Ağacım”da, Orhan Pamuk’un önceki kitaplarından yaptığı seçmelere yer veriliyor. Pamuk, “Bu kitapta, şimdiye kadar yazdığım sayfalardan, en kolay anlaşılabilir ve en güçlü olanları seçmeye çalıştım” dediği seçmelere eklemeler ve değişiklikler yapıp, başlıklar eklemiş. Pamuk bu seçmeler için “İşte bunlar, benim neredeyse kırk yılı bulan yazarlık hayatımın (bana göre) her biri tek başına okunabilecek en güzel sayfalarıdır” diyor. Seçmelerde Osmanlı zamanının bir celladını ve bir padişahın kıskançlığını anlatılıyor; bir ağaç ve bir resim konuşuyor. Ayrıca Pamuk’un çocukluk, gençlik ve okul hatıraları da yer alıyor.

İstanbul’a göçe odaklanıyor
“Ben Bir Ağacım”daki en büyük sürpriz ise gelecek yıl yayımlanacak yeni romanı “Kafamda Bir Tuhaflık”ın kahramanı Mevlut Karataş’la tanışma fırsatı vermesi. Pamuk New Republic’e verdiği söyleşide, “Kafamda Bir Tuhaflık”ın kırsal kesimden İstanbul’a yapılan göç hakkında olduğunu anlatmış ve “Roman, 1950’lerin sonunda başlıyor ve özellikle ‘60’larda Türkiye’nin en fakir bölgelerinden İstanbul’a yapılan göçe odaklanıyor” demişti. “Ben Bir Ağacım”da yer alan bölümde Mevlut Karataş’ın ortaokul yıllarından bir hikaye okuyucuyla buluşuyor.
Pamuk, tanıtım bülteninde kitabın kalbinde iki konu olduğunu vurguluyor: “Tarihin esrarlı yüzü ve çocukluk ve öğrencilik yıllarının hatıraları. Her seferinde de iki konunun kafamda iç içe geçtiğini hissettim. Yani: Tarihin çocuksu yanı ile çocukluğun tarihsel yanı.”
“Ben Bir Ağacım”, hem Pamuk’un edebiyatıyla tanışmamış genç okuyuculara hem de eski romanlarını hatırlamak ve yeni romanın kahramanıyla tanışmak isteyen Orhan Pamuk takipçilerine hitap ediyor. Kitabın kapağındaki çizim ise Orhan Pamuk tarafından “Ben Bir Ağacım” için özel olarak yapıldı.

Bir önceki yazımız olan Erkekte hamilelik sendromu - Kadınların hamilelik süresinde erkeklerin kilo alması başlıklı makalemizde bebek mi bekliyor, cem yılmaz ve Erkekler de mi hamilelik sendromu yaşıyor? hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *