Kahire’ye askeri yardım askıda

Mısır’daki gelişmelerle ilgili istikrarlı bir politika uygulayamadığı için eleştirilen Amerikan yönetimi kafa karıştırıcı bir adım daha attı. Beyaz Saray yetkilileri salı günü çeşitli gazetelere Mısır’a askeri yardımın geçici olarak durdurulduğunu sızdırdı. Ancak yardımın temelli kesilip kesilmeyeceği ile ilgili kararın henüz alınmadığını da eklediler. Yönetimden bir yetkili olaya darbe demediklerini ama darbeymiş gibi davrandıklarını söyledi. Böylece Obama yönetimi dilediği zaman yardıma devam etme imkanını korumuş oldu.
Mısır’da 3 Temmuz’da askerin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirmesinden sonra Obama yönetimi gelişmeleri kınamış ama olayı darbe olarak nitelemekten özellikle kaçınmıştı. Amerikan yasaları darbe olan ülkelere maddi yardıma izin vermediği için ABD’nin bölgedeki güvenlik çıkarlarını korumak için elzem gördüğü Mısır’a yardıma devam ettirmesinin tek yolu buydu. Ancak güvenlik güçlerinin saldırılarında geçen hafta 900’den fazla insanın hayatını kaybetmesinden sonra bu yardımı savunmak daha da zor hale geldi. ABD Başkanı Barack Obama önce Mısır’la 1981’den beri geleneksel olan askeri tabikatı iptal etti, ardından da yardımın geri kalanını askıya aldığını basına sızdırdı. Senato’nun Yabancı Operasyonlar Alt Komitesi Başkanı Patrick Leahy de yardımın askıya alındığını doğruladı. Yönetimin düşünce tarzının ipuçlarını ise Daily Beast sitesine konuşan iki üst düzey yetkili verdi. Buna göre yönetimin avukatları Mısır’daki durumun darbe gibi değerlendirilebileceğine ancak bunu açıklamanın şart olmadığına karar verdi. Yetkililerden biri “Darbe sözcüğünü kullanmamaya ancak hukuken güvende olmak için darbe olmuş gibi davranmaya karar verildi. Bunun resmi olarak açıklanmaması yönetime fikir değiştirme kolaylığı sağlıyor” dedi.

Tatbikat iptal
Amerikan yasalarına göre darbe olduğunun kabul edilmesi halinde yardıma devam etmek için demokratik bir rejimin kurulmasını beklemek gerekiyor. Amerikan yönetimi Mısır’a her yıl 1.3 milyar dolar askeri yardım yapıyor. Apache helikopterleri ya da savaş jetleri satışı, askeri tatbikatlar bu yardımın bir parçası. Obama yönetimi bu yaz 4 adet F-16 jetinin teslimatını ve geleneksel askeri tatbikatı iptal etti. n Pınar Ersoy Washington

 

 

Bir önceki yazımız olan Filmekimi 2013 7 şehirde yapılacak başlıklı makalemizde altın ayı, altın palmiye ve ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *