Kadınların miras sorunu bitmiyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da terörün sona erip barış sürecinin başlamasıyla yıllarca göç etmek zorunda kalmış insanların köylerine dönüp, topraklarına sahip çıkmaya çalışması, pek çok arazinin tapusuz olduğu bölgelerde kadastro çalışmalarının başlamasına ve yıllardır var olan toprak reformunun uygulanmasının önünü açtı. Bölgenin feodal yapısı nedeniyle yıllardır mirastan pay alamayan Doğu ve Güneydoğulu kadınlar için de toprak reformu umut oldu.

Hayal kırıklığı
‘Ağalık sistemi’nden ‘şirketleşme’ye geçişi sağlayan reformla toprakların kontrol altına alınmasını bekleyen kadınlar, kağıt üzerinde aldıkları arazilerini yine eşleri, babaları ya da erkek akrabaları tarafından gasp edilmesine engel olamıyor. Diyarbakır’da ismini vermek istemeyen bir kadın, “Mutfakta kadınlar arasında konuştuğumuz toprak hakkı hala salona taşınamadı. Talep etmeye korkulur bizim buralarda. Artık değişti bize de toprak verilecek sandık ama yok bir şey değişmemiş” diyerek bölgedeki kadınların devletin toprak kontrolü yapmasını beklediklerini söyledi.

‘Kadınlara pay düşmez’
Kadın Merkezi Vakfı (KAMER) Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 52 bin 500 kadın ile konuşarak kadınların genel durumunu, ihtiyaç ve taleplerini tespit etti. Yapılan tarama çalışmasında kadınların yüzde 67’sinden “Kadınlara mirastan pay düşmez”, yalnızca yüzde 29’undan da “Mirastan pay alabiliyoruz” cevabına ulaşıldı. “Miras paylaşımında dayanak alınan nedir?” sorusuna ise kadınların yüzde 63’ü Medeni Kanun’u, yüzde 29’u da töreleri dayanak gösterdi. Soruya 36 bin 532 kadın cevap vermedi. “Miras nasıl dağıtılır” sorusuna da kadınların yüzde 66’sı “Kadın ve erkeğe eşit”, yüzde 23’ü “Erkeğe daha fazla”, yüzde 6’sı da “Erkeğe 2 hak, kadına 1 hak” cevaplarını verirken bu soruya da 36 bin 285 kadının cevap vermemesi dikkat çekti.

Sorunu yargı çözmeli
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan konuya ilişkin olarak şu açıklama yapıldı:
“‘Toprak reformu’ yıllardan beri var. Reforum kapsamında son dönemde üzerinde durulan toplulaştırma çalışmaları, hisseli tarım arazilerinin yol ve sulama hizmetlerinden yeterince faydalanabilmesi için yapılan arazi düzenleme faaliyetidir. Kanundaki bu tanıma göre de bu bir tarım hizmeti ve alt çalışmadır. Bölgedeki feodal yapı sebebiyle tapuda kayıtlı olan hisse sahibinin yaşadığı sorunları tahmin edebiliyoruz. Fakat arazi miktarı ya da kullanım hakkına ilişkin konular bakanlığımızın görev alanında değildir. Bu konuda sıkıntı yaşayan, arazilerinden hak talep ettirilmeyen kadınların sorunu yargı yoluyla çözmeleri gerekiyor.”

İsteyen kadın dışlanıyor
KAMER Vakfı Başkanı Nebahat Akkoç, “Erkekler eşlerini ailelerinin mirasından pay almak için zorlamakta. Bu durumu kadınlar için olumlu değil çünkü yine aynı erkekler kendi kız kardeşlerine mirastan pay vermemek için direniyor. Kadınların mirastan pay istemeleri yakışıksız bir davranış olarak kabul ediliyor. Talepte bulunan kadın ailesi tarafından dışlanıyor hatta kan davalarının hedefi oluyor. Cinsiyet ayrımcılığının temelini mülkiyetin paylaşımında kadınların yer almamasını hedefleyen zihniyet oluşturuyor. ‘Kadın hak talep etmemeli, erkek kardeşlerinin uygun gördüğü parayı’ anlayışı devam ediyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan Orman yangınlarında en riskli yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *