Kaçak Gelinler rezil oldu!

Kaçak Gelinler dizisi rezil oldu! Rezilliğin nedeni ise Kaçak Gelinler setinde çalışan işçilerin 132,5 saat fazladan çalıştığı halde ücretlerini yeterince alamamaları…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir kişinin hayatını kaybettiği “Kaçak Gelinler” dizisinin set işçilerinin toplam 132,5 saat fazla çalıştığını, ancak mesai ücretlerinin ödenmediğini açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Kaçak Gelinler” dizisindeki çalışma koşullarıyla ilgili bir önerge verdi. Tanal, önergesinde “Engin Küçüktopuz adlı set çalışanının hayatını kaybetme nedeni nedir? Günde 1 ila 4 saat uyuyarak, üç günde 45 saat çalıştırılması sonucunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Hürriyet’in haberine göre, önergeyi yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dizi setinde çalışan işçilerle ilgili şu bilgileri verdi: “Bakanlığımız iş müfettişleri tarafından NTC Ltd. Şti. işverenliğine ait işyerinde inceleme teftişi yapılmıştır. Teftiş raporunda, çalışma süreleri konusunda mevzuata aykırı hususa rastlanılmaması nedeniyle idari para cezası uygulanması istenilmemiştir. Şoför olarak çalışan ve çalışma süresi sonunda eve dönüş yolunda kalp krizi geçirerek ölen Küçüktopuz ile ilgili olarak, Bakanlığımız iş başmüfettişleri tarafından yapılan teftişte aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir: Küçüktopuz, kostüm taşınan kamyonda şoför olarak çalışmaktaydı. Malzeme taşıyan kamyon şoförleri sette en az süre ile çalışan işçilerdir. Kamyon ile kostümleri çekim mekanına getirdikten sonra gün boyu serbest olmaktadırlar. Çekimler bittikten sonra kamyonu alıp, garaja ya da otoparka götürmekteler.

Kaçak Gelinler hayranlarının ‘perşembe’ isyanı

 Kaçak Gelinler’den samimi röportaj

İHBAR TAZMİNATLARI DA ÖDENMEDİ

İşyerinde işçiler haftanın beş günü, günde 9,5 saat çalışmakta. İşçiler haftada 2,5 saat fazla çalışma yapmıştır; ancak fazla çalışma ücretleri ödenmemiştir. Dizi setinde çalışan işçilerin toplam 132,5 saat fazla çalışma yaptıkları, ancak fazla çalışma ücretlerinin ödenmediği belirlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Beni Böyle Sev oyuncuları isyan etti başlıklı makalemizde Başak Bingüller, Beni Böyle Sev ve Beni Böyle Sev oyuncuları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *