Kabul edilemez!

Amerikan yönetimi Suriye’ye müdahaleyi tartışmaya devam ederken 21 Ağustos’ta meydana gelen kimyasal saldırıyla ilgili istihbarat raporunu sonunda yayımladı. Belge büyük oranda geçtiğimiz hafta boyunca basına sızan bilgileri içeriyor. Suriye’deki kimyasal saldırıyı Esad rejiminin düzenlemiş olabileceğine dair birçok veri sunmakla birlikte emrin Beşar Esad tarafından verildiğine dair kesin bir kanıt sunmuyor. Beyaz Saray yetkilileri belgedeki bilgilerin istihbarat tekniklerini ve kaynakları korumak için sınırlı tutulduğunu, raporun sansürsüz halinin Kongre ve ABD müttefikleriyle paylaşıldığını ifade etti.

‘Kararımı vermedim’
ABD Başkanı Barack Obama ise belgenin yayınlanmasından sonra yaptığı kısa açıklamada henüz kararını vermediğini yineleyerek çeşitli seçenekleri incelemeye devam ettiklerini söyledi. Başkan Obama, Suriye’de sınırlı bir operasyon seçeneği üzerinde durulduğunu da tekrar etti. Obama, ABD’nin müttefikleri Türkiye, Ürdün ve İsrail’in karşı karşıya olduğu tehlikeye dikkat çekerek bunun Amerika’nın ulusal güvenlik çıkarlarına da tehdit oluşturduğunu söyledi. Obama “Kadın, çocuk ve masum insanların korkunç çaptaki gazlarla zehirlendiği bir dünya kabul edemeyiz” dedi.

‘Irak gibi olmayacak’
Dışişleri Bakanı John Kerry ise istihbarat birimlerinin dün açıklanan raporu Irak’ı akıllarından çıkarmadan hazırladığını söylerken “Irak deneyimi tekrarlanmayacak” dedi. Dışişleri Bakanı ayrıca Suriye’deki olası bir operasyonun Irak, Afganisan veya Libya’ya benzemeyeceğini söyledi. On yıllık çatışmanın ardından Amerikan halkının savaştan yorulduğunu biliyoruz. İnanın ben de yoruldum. Ama yorgunluk bizi sorumululuklarımızdan muaf tutmuyor. Eğer [yaşananlara] sırtımızı dönersek tarih bizi çok ağır yargılayacaktır” dedi.

‘Esad gibi bir eşkiya…’
Arap Ligi, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türkiye, Fransa ve Avustralya’nın kimyasal silah kullanımını doğruladığını hatırlatan Kerry, “Bazıları bir şey yapmanın risklerinden bahsediyor. Ama kendimize ‘Hiçbir şey yapmamanın riski nedir?’ diye sormalıyız” dedi. Kerry, Amerika’nın ve dünyanın vereceği kararın önemini şu cümlelerle anlattı: “Beşar Esad gibi bir eşkiyanın, Amerika ve müttefikleri ‘hayır’ dedikten sonra bile, binlerce insanını gazlayabildiği ve uluslararası camianın buna karşılık hiçbir şey yapmadığı bir dünyada yaşamayı seçersek istediklerini yapabileceğini düşünen diğerlerinden gelecek tehlikenin sonu gelmez.”

Esad rejiminin sorumlu olduğuna ‘yüksek güven’

* Amerika’nın istihbarat kaynaklarını ve yöntemlerini korumak için hassas bilgilerden arındırarak yayınladığı raporda Suriye’nin bölgedeki en büyük kimysal silah cephaneliklerinden birine sahip olduğu hatırlatılıyor. Raporda istihbarat birimlerinin saldırının Esad rejimi tarafından düzenlendiğini yüksek güvenle değerlendirdiği vurgulanıyor. Bunun herhangi bir istihbaratı teyit etmeden önceki en güçlü seviye olduğu belirtiliyor.
* Raporda saldırının altyapısı ile ilgili Esad’ın geçtiğimiz yıl boyunca birkaç kez düşük seviyede kimyasal silah kullandığı, 21 Ağustos’taki saldırıya hedef olan banliyöleri muhalif unsurlardan temizlemek için aylardır uğraştığı ve saldırı için kullanılan teknolojinin yalnızca rejimin elinde olduğu hatırlatılıyor.
* Saldırıya hazırlık sürecinde 18 Ağustos pazar gününden 21 Ağustos çarşamba gününe kadar kimyasal silah personelinin Adra mahallesinde hazırlıklar yaptığı, 21 Ağustos’ta rejime ait unsurların kimyasal saldırıya karşı maskelerle hazırlandığı ifade ediliyor.
* Rapora göre uydu görüntüleri rejimin kontrolündeki bölgelerden Şam’ın hemen dışındaki 12 ayrı hedefe roket ve top atışı yapıldığını tespit etti. Sosyal medyada saldırı ile ilgili ilk haberler bundan 90 dakika sonra ortaya çıktı.
* Rapor hastaneye gelen 3 bin 600 kişinin belirtilerinin kimyasal silah kullanımı ile uyumlu olduğunu söylüyor. Ancak Beyaz Saray yetkilileri bu raporda fizyolojik kanıtlar olmadığını, bunların elde edilmesinin daha uzun sürdüğünü hatırlatıyor. Rapora göre saldırıda 426’sı çocuk 1429 kişi öldü. İnternette yayınlanan 100 kadar video da kanıtlar arasında sayılıyor.
* Raporda üst düzey Suriyeli yetkililer arasındaki telefon konuşmanın saldırıyı doğruladığı, yetkililerin Birleşmiş Milletler’in kanıtları ele geçirmesinden endişe duyduğunu söyledikleri belirtiliyor. 21 Ağustos akşamüstü kimyasal saldırının durdurulması için emir verildiği ve sonraki 24 saatte bölgenin, önceki 10 güne göre 4 kat daha yoğun bombalandığı ifade ediliyor.
* Beyaz Saray yetkilileri saldırının hedefinin ya da büyüklüğünün hata olmadığını öne sürdü. Esad’ın emri bizzat verdiği ile ilgili bir kanıt olup olmadığı sorusuna ise “Programın çok sıkı bir şekilde onun kontrolü olduğuna inanıyoruz” yanıtını verdi.

 

Bir önceki yazımız olan Eski günler tekrar yaşatılacak! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *