Kablosuz ağlardan muhteşem atak

İşyerinde ya da evimizde kullandığımız kablosuz ağlarda son bir gelişme yaşanıyor. Buna göre, kısa bir süre sonra kablosuz ağ teknolojisi tamamen yenilenecek ve büyük bir atılım da böylece gerçekleşmiş olacak.

Çoğu evde kullanılan kablosuz modemler bir süre sonra ihtiyacı karşılayamayacak duruma gelmektedir. Bunda gerek modemin fiziksel yorgunluğu gerekse insanların internetteki ihtiyaçlarının modemi zorlaması olarak gösterilebilir.

Yüz binlerce modemi aynı anda ürettirmek durumunda kalan servis sağlayıcıların ucuza kaçmak için basit malzemeler kullanmaktadır. Yani servis sağlayıcılarının verdiği router’ların kalitesi de kablosuz ağınızda etkilidir.

Zamanla gerek evde gerekse iş yerinde artan bilgisayar ve internete bağlanabilen diğer cihazların ihtiyacı ile kablosuz ağlar yetersiz kalmaktadır. HD filmleri izleyen bir kardeşiniz varken, internet üzerinden oyun oynamanızın zorlaşması bu yetersizliği gayet iyi bir şekilde açıklar aslında.

İnternettin son 10 yılına baktığımızda dünya genelinde inanılmaz bir paylaşım ve veri harcaması görülüyor. Günümüzde ise video ve multimedya içeriklerin internette inanılmaz derecede popüler olduğunu söyleyebiliriz. Dizi ve filmlerin izlenmesi, komik videolar ve klipler bunda başı çekiyor.

Hâl böyle olunca, yani video ve diğer içeriklerin internet verilerini zorlamasının ardından bazı girişimciler de bu duruma el attı. Ve artık daha rahat bir kablosuz ağ oluşturmaya karar verdiler.

Geçtiğimiz hafta Londra’da bir ürün tanıtımı gerçekleşti. Basına ve ziyaretçilere tanıtılan yeni router’ları meraklılar inceledi. Bu router eskilerine oranla çok daha sağlam ve sorunsuz görünüyor. Sadece bir defa ayarlanan router ile uzun süre güvenilir bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca, evde interneti destekleyen tüm cihazlarla uyumlu olan yeni routerlar, ileri teknolojiye de uyumlu hale getirilebilecek cinsten.

Yeni routerlar ile interneti filtrelemek çok daha kolay olacak. Filtre deyince kötü bir kavram olarak algılamayın. Siz yokken evinizdeki çocukların internetine sınır getirmek bu kelimeyi daha  yumuşak hale getirecektir.

Bir önceki yazımız olan Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı makalemizde ekran yenileme hızı, lcd ve led arasındaki farklar ve led lct farkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *