Kaçak göçenlerin uğrak yeri Türkiye

İtalya’da son iki haftada 244 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki kaçak göçmen faciası gözleri uluslararası çaptaki “göçmen kaçakçılığı” faaliyetlerine çevirdi. Ülkeler arasında zaman zaman diplomatik krizlere sebep olan, ülkelerin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını sistematik olarak etkileyen bu durumla mücadelede uluslararası teşkilatlar bile yetersiz kalıyor. Türkiye de bu kaçakçılık yolları üzerinde bulunduğu için uluslararası kaçakçılık şebekelerinin önemli üslerinden biri.

Ortadoğu ve Afrika’dan
Özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden Avrupa geçmek isteyen ve uluslararası şebekeler tarafından organize edilen kaçak göçmenler, Türkiye üzerinden kara, hava ve deniz yollarını kullanıyor. Türkiye’nin konumu, kaçakçılar için cazibesini artıyor.

Bedeli 2-15 bin dolar
Mali Şube Müdürlüğü uzmanlarına göre son dönemde Türkiye de kaçak göçmenler için nihai hedef ülke konumuna geldi. Birçok göçmen, Türkiye’ye transit üs olarak değil, hedef ülke olarak geliyor. Bu göçmenler Türkiye’de kaçak olarak oto yıkama, inşaat ve temizlik işleri gibi emek yoğun işlerde çalışıyor. Bir kısmı ise seyyar satıcılık yapıyor. Kadın göçmenler ise çocuk bakıcılığı ve temizlik işlerinde çalışıyor.
Son dönemde Suriyeli kaçak göçmen sayısında artış var. Ancak Afganistan, İran, Irak ve Filistin’den gelen kaçaklar birinci sırada…
Uzmanlara göre göçmen kaçakçılığı uluslararası bağlantıları olan profesyonel şebekelerce organize edilen bir kaçakçılık modeli. Doğu sınırından Türkiye’ye sokulan kaçaklar İstanbul, İzmir ve Muğla gibi kentlere götürülüyor. Buralardan da Avrupa ülkelerine gönderiliyor.
Göçmenler, Avrupa’ya gitmek için kara, deniz ve hava yolunu kullanıyorlar. Kara yolu ile gidenler TIR zulalarında kaçırılıyor veya Bulgar sınırından nehirden motorlarla karşıya geçiriliyor. Deniz yolu ile gidenler ise balıkçı tekneleri ya da sürat tekneleriyle Yunan adaları üzerinden kaçırılıyor. En profesyonel ve aynı zamanda en pahalı yöntem ise hava yolu. Bu yolu kullanan kaçaklar için sahte kimliklerle, sahte pasaport ve vize temin ediliyor. Bu tür kaçakçılıkta fiyat 15 bin dolara kadar çıkabiliyor. Diğer yollar ise 2 ile 5 bin dolar arasında.

Yakalananlar sınır dışı
Yakalanan göçmenler sınırdışı ediliyor. Ama göçmenin hangi ülke vatandaşı olduğu tespit edilemezse ya da göçmenin vatandaşı olduğu ülkenin Türkiye ile bu konuda bir anlaşması yoksa prosedür zorlaşıyor. Göçmenler iki ay içinde Türkiye’yi terk etmek üzere serbest bırakılıyor.
Göçmen kaçakçılığı, Türk Ceza Kanunu’nda örgütlü suçlar kapsamında yer alıyor. 3 ile 8 yıl arasında ağır hapis cezası öngörülüyor. İstanbul Mali Şube Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı üzerinden bütün dünyadaki polis örgütleriyle irtibatlı vaziyette. Göçmen kaçakçılığına karşı özel eğitim alan personeliyle, bu konuda birçok etkili operasyonlara imza atıyor.

Yüzde 47’si Yunanistan’a gidiyor

* Mali Şube verilerine göre göçmenlerin yüzde 47’sinin hedefi Yunanistan. Yunanistan’ı yüzde 12 ile İtalya ve yüzde 8 ile Almanya takip ediyor. Diğer hedef ülkeler ise Fransa, Kanada, İngiltere ve Norveç.
* Türkiye’deki kaçakların yüzde 32’si inşaat işçisi, yüzde 10’u fabrika işçisi, yüzde 8’i ev bakıcısı ve yüzde 6’sı işportacılık yapıyor. Yüzde 3’lük bir bölümü ise hamallık ve diğer işlerde çalışıyor. Türkiye’ye gelen göçmenlerin yüzde 67’si bir Avrupa ülkesine gitmek amacını taşıyor. Yüzde 18’i ise Türkiye’de kalıp çalışmak ve para kazanmak amacıyla geldiğini söylüyor.
* Türkiye’ye giren kaçakların yüzde 89’u kara yoluyla, yüzde 7’si deniz yoluyla(yük gemileriyle), yüzde 4’ü ise havayoluyla giriyor.

Liderlik Afganlarda

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün verilerine göre kaçak göçmenlerin en çok geldiği ülke Afganistan. Türkiye’de yakalanan her 100 göçmenden 25’i Afganistan’dan. Onları Pakistan ve Suriye’den gelen kaçaklar takip ediyor. En ilginç ülke ise Burma… Burmalı kaçakların oranı yüzde 13. Bu ülkeler dışında Somali, Bangladeş, Nijerya, Sri Lanka, Mali, Kamerun ve Fildişi Sahili’den gelen kaçaklar var.

Bir önceki yazımız olan Berkin Elvan için 'kayıt' kampanyası başlıklı makalemizde Berkin Elvan, Berkin Elvan kimdir ve Berkin Elvan'a ne oldu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *