Kaçakçılığı çip çözecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıtdışı ekonomiyle mücadele kapsamında otomobillere çip takılması üzerine çalışma yaptıklarını, tüm vergi mükelleflerine de reyting vereceklerini söyledi. CNN Türk televizyonunda konuşan Şimşek, şunları söyledi:
“Üzerinde çalıştığımız bir sürü konu var. Kayıtdışılıkla mücadele kapsamında akaryakıt kaçakçılığını önlemek için araçlara çip takmaktan tutun, elektronik fatura uygulamaya geçti, elektronik arşiv uygulamasına, müşteri cari hesap dediğimiz yani tüm mükellefler için biz, uluslararası derecelendirme kuruluşu gibi reyting yapacağız. Yani reytingi yoğun olanlara KDV iadesinde kolaylık sağlayacağız, iyi olmayanları da takibe alacağız denetleyeceğiz.”

Bütçe cuma Meclis’te
Bakan Şimşek, Orta Vadeli Program’a (OVP) ilişkin çalışmaların bitmek üzere olduğunu yakın bir zamanda, belki yarın (bugün) açıklanabileceğini bildirdi. Bütçeyi de cuma günü Meclis’e göndereceklerini belirten Şimşek, “Anayasa gereği son gün 17’sinde ama biz bayramda kimseyi çalıştırmak, yormak istemiyoruz, onun için planımızı, programımızı cuma günü teslim edecek şekilde yaptık” dedi.
Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Türkiye ekonomisine yönelik açıklamalarını değerlendiren Şimşek, dışarından yapılan eleştirileri yapıcı ve yol göstericiyse dikkate aldıklarını söyledi.

‘ABD 3. dünya ülkesi gibi davranıyor’

Mehmet Şimşek, “ABD’de işlerin iyiye gitmesi Fed’in (ABD Merkez Bankası) para basma sürecini sona erdirmesini beraberinde getirir, kötüye gitmesi ise bunun ertelenmesi anlamına gelebilir. Bu Türkiye için olumsuz değil. ABD’de işlerin iyiye gitmemesi petrol fiyatlarını da aşağı çeker, yine belki doların değerini olumsuz etkileyebilir. Bunlar aslında kısa vadede Türkiye açısından olumsuz gelişmeler değil. Ama ABD’deki bu durumun dünya ekonomisindeki toparlanmayı rayından çıkarma riski var” dedi.
Şimşek, küresel ekonominin tam toparlanma sürecine girmişken ABD’de bir siyasi kriz oluştuğuna işaret ederek, “ABD sıradan bir ülke değil ama şu anda 3. dünya ülkesi gibi davranıyor. Bu ABD’nin imajını olumsuz etkiliyor. Obama’nın Asya seyahatini ertelemesi tuhaf bir şey” diye konuştu.

4.8 milyar dolar yastık altından

Bakan Mehmet Şimşek, temmuz ayında gerçekleşen 4.8 milyar dolarlık sıcak para girişi hakkında yapılan spekülasyonlara değinerek, bu durumun adı üzerinde bir net hata ve noksan olduğunu dile getirdi. Şimşek, “Ekonomist olarak benim tahminim vatandaşımızın yastık altındaki dövizi, altını piyasa getirip, sisteme sokmasıyla kaynaklandı” dedi.

Bir önceki yazımız olan Gülsuyu Mahallesi'ne bir operasyon daha başlıklı makalemizde dhkp-c, Gazi Mahallesi ve Gülsuyu Mahallesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *