Kaçırılan Türk pilotlara ne oldu?

 

Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi Mansur Abdullah, Beyrut’ta 9 Ağustos’ta kaçırılan THY pilotlarının serbest bırakılmaları için Türk hükümeti ile yakın temas içinde olduklarını söyledi. Abdullah, Milliyet’in sorularına şu yanıtları verdi:

Türkiye ve Lübnan, başta Suriye olmak üzere bölgedeki sorunların çözümü konusunda nasıl bir işbirliği içinde?
İki ülkenin çok iyi ilişkileri var. Türkiye ve Lübnan’ın bölge barışı konusunda vizyonu aynı. Türkiye, her geçen gün büyüyen bir ekonomiye sahip. Bu açıdan bölgede istikrara ihtiyacı var. Barış olmadan, refah olmaz. Türkiye’de bulunduğum süre içinde çaldığım her kapı bana sonuna kadar açıldı.

Beyrut’ta 9 Ağustos’ta kaçırılan pilotlar Murat Ağca ve Murat Akpınar hala serbest bırakılmadı. Sağlık durumları ve yürütülen süreç hakkında size ulaşan bilgiler ne yönde?
Pilotların serbest bırakılması için Türk hükümeti ile yakın temastayız. Bakanlarımız her gün irtibatta. Ben de Dışişleri Bakanlığı ile her an iletişimdeyim. Yapılması gereken iki şey var: Pilotların serbest bırakılması ve sağ salim Türkiye’ye getirilmeleri. Lübnan hükümeti, iki pilotun da sağlıklı bir şekilde ülkelerine dönmeleri için elinden geleni yapıyor. Türkiye’nin durumu çok iyi anladığını, bu nedenle de sessiz diplomasi yürüttüğünü düşünüyorum. Bazı durumlarda sonuca ulaşabilmek için umudunuzu koruyarak sakin davranmanız gerekir. Bir gün bir Türk arkadaşım, “Türkiye’deki Lübnan vatandaşlarına gözümüz gibi bakıyoruz” demişti. Biz de aynı şekilde, Lübnan’daki Türkiye vatandaşlarına gözümüz gibi bakıyoruz. Bizdeki bilgi, pilotların güvende ve sağlık durumlarının iyi olduğu yönünde.

Kaçırılma olayını üstlenen, “İmam Rıza’nın Ziyaretçileri” adlı grubu önceden duymuş muydunuz?
Hayır, biz de önceden isimlerini hiç duymamıştık. Şunu söylemek isterim ki; kaçırılan Türk pilotlar bizim de oğlumuz. Ailelerin acısı, bizim de acımız. Şu anda hayatta ve iyiler, serbest bırakılmaları için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Lübnan’a giden Türklerin sayısında azalma vad mı?
Türk turist sayısında bir azalma yok. İki istikamette de uçaklar dolu. Türk hükümetinin, bu olayı büyüterek Lübnan ile arasında bir sorun haline getirmediğini siz de fark etmişsinizdir. Çünkü, bu bir “kaza”. Şimdi bu durumu çözmeye çalışıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Hemingway'in hamburger tarifi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *