Kız çocuğu Merkel Avrupa’nın kraliçesi

Refahın kıtası Avrupa’da, güneyin “keyfine düşkün” ülkeleri art arda borç krizine batarken devlet liderleri euroyu kurtarmak için Brüksel’e kapanmıştı. Ekim 2011’de, zorlu geçen zirveler sonucunda kriz döneminde liderliği ele alan Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın Şansölyesi Angela Merkel’in dediği oldu.

Merkel’in şartlarını içeren kurtarma paketi için onay çıkarken ertesi gün manşetlerde ortak bir kare vardı: AB dönem başkanlığı yapan Polonya Başbakanı Donald Tusk’ın eğilerek Merkel’in elini öptüğü bir fotoğraf. Almanya’nın en çok satan gazetesi Bild, bu kareyi “The Godfather” filmine benzetirken Merkel, yeni bir unvanla anılır oldu: “Avrupa’nın Kraliçesi”. Kriz döneminde dünyanın en güçlü liderlerinden biri olarak yükselen Merkel, pazar günkü seçimlerde tarihi bir zafer elde ederek “evini” sağlama aldı. Almanya’nın ilk Doğu kökenli, ilk kadın ve en genç şansölyesi olan 59 yaşındaki Merkel’in hayatına bakıldığında bir gün en tepede olacağı kimsenin aklına gelmeyebilir. Lutheran bir papazın kızı olan Merkel, fizik eğitiminin ardından kuantum kimyası doktorası yaptı. Merkel, siyaset dünyasında olumsuz olarak nitelendirilebilecek tüm bu özelliklerini harmanlayarak saygın The Economist dergisinin deyimiyle “dünyanın en yetenekli demokratı” oldu.

Stasi’yi reddetti

“Angela Kasner” 17 Temmuz 1954’te Hamburg’da dünyaya geldi. Üç yıl sonra, teoloji okuyan babası Horst Kasner, kilise tarafından Doğu Almanya’daki rahipleri eğitmek üzere görevlendirildi. İngilizce öğretmeni olan annesi Herlind de kızını bir sepete koyup Volkswagen Beetle marka arabalarına binerek ona eşlik etti. Küçükken idolü Nobel ödüllü kimyager ve fizikçi Marie Curie olan Angela çocukluğunda bile sistemliydi. Bir röportajında çocukken Noel hediyelerini iki ay önceden planladığını anlatan Merkel, “Biraz spontane de olsa bir adım sonra ne ile karşılaşacağımı bilmek isterim. Hayatımı yapılandırmak ve kaostan kaçınmak benim için daha önemliydi” demişti.
Merkel’in çocukluğu Soğuk Savaş ile şekillendi. Sosyalist babası kurduğu papaz okulunda siyasi toplantılara ev sahipliği yapıyor, yemek masasında ateşli tartışmalar yükseliyordu. ‘Herkesin herkesi izlediği’ Doğu Almanya’da Merkel de kartlarını gizlemeyi öğrendi. Siyasete ilgisi küçük yaşlarda başlayan Merkel’in merakı Batı’ya kayıyordu. 14 yaşındayken okulda tuvalete saklanarak radyodan Batı Almanya’daki seçimlere dair gelişmeleri dinliyordu.
1973’te Leipzig Üniversitesi’nde fizik okumaya başladı. Harçlığını çıkarmak için disco partilerinde barmaid’lik yapıyordu. Üniversitede yine bir fizik öğrencisi olan, hâlâ soyadını taşıdığı ilk eşi Ulrich Merkel ile tanıştı. Üç yıl sonra 10 metrekarelik bir apartman dairesine taşındılar. Evlenme nedenleri rejimin evli olmayan çiftlerin aynı evde yaşamasına izin vermemesiydi. Ancak 1981’de Merkel ayrılmak istedi. Ulrich Merkel bir röportajda “Bir gün eşyalarını toplayıp evden taşındı. O çamaşır makinesini aldı, ben de mobilyaları” demişti. Merkel mezun olduktan sonra Berlin’deki Doğu Alman Bilimler Akademisi’nde kuantum kimyası doktorasına başladı. Burada ikinci kocası olan Joachim Sauer ile tanıştı. O yıllarda Doğu Almanya’nın korkulan gizli polisi Stasi, Merkel’den kendileri için çalışmasını istedi. “Çenemi kapalı tutamadığım için ajan olamam” diyerek teklifi reddeden Merkel için profesör olma yolu kapandı.

Akıl hocasını devirdi

Merkel annesi gibi öğretmen olmayı düşünürken Berlin Duvarı yıkıldı. O gece coşkuyla Batı’ya koşarak kendini hiç tanımadığı kişilerle bir evde kutlama yaparken buldu. Ülkeye gelen siyasi hareketlilik ile Merkel de asıl istediği şeyin peşine düştü ve Demokratik Uyanış adlı yeni bir partiye katıldı. Mart 1990’da Doğu Almanya’da yapılan seçimlerle milletvekilli oldu. Demokratik Uyanış, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile ittifak yapınca son başbakan Lother de Maiziere’nin yardımcı basın sekreteri seçildi.
Merkel’in yükselişi ise Almanya’nın birleşmesinin mimarı Şansölye Helmut Kohl ile tanışmasının ardından gerçekleşti. Kohl, kabinesi için Doğu Almanyalı ve sessiz bir kadın arıyordu. De Maiziere tavsiye edince Merkel 37 yaşında kadından sorumlu bakan, ardından da çevre bakanı oldu. Kohl, Merkel’e hem sevgisini gösteren hem de patronluk taslayan “Maedchen” (kız çocuğu) lakabını takmıştı. Ancak 1999’da o sessiz kız herkesi şaşırttı. O yılki seçimi Gerald Schröder karşısında kaybeden Kohl’ün kampanya finansmanında yolsuzluk yaptığı ortaya çıktı. Merkel ise bu skandalı, bir zamanlar akıl hocası olan Kohl’ü devirerek fırsata dönüştürdü. Muhafazakar Frankfurter Allgemeine gazetesine makale yazan Merkel, partinin Kohl’le yollarını ayırması gerektiğini söyledi. Cesareti şok etkisi yaratırken Merkel, partiyi kendisini Genel Başkan seçmeye ikna etti. Schröder üst üste eyalet seçimi yenilgileri alınca Mayıs 2005’te aniden erken seçim ilan etti, Merkel de beklediği fırsatı buldu. Seçim sonucunda kurduğu koalisyon ile şansölye olan Merkel, ekonomide yarattığı atılımın da katkısı ile 2009’da tekrar seçildi.
Dünyada en yüksek destek oranına sahip liderlerden biri olan Merkel, 2013 seçimlerinde istikrara oynadı. Berlin’in tren istasyonlarından birine asılan dev bilboard kampanyasının özetiydi. Sadece Merkel ile özdeşleşen “elmas” hareketinin göründüğü bilboardda “Emin eller” yazıyordu. Merkel, koruyucu politikalarına ithafen kendisini eleştirenler tarafından “Mutti” (Anne/Annecik) olarak anılmaya başladı. Merkel, hiç çocuğu olmadığına atıfta bulunarak kendisi ile dalga geçen bu lakabı sahiplenerek slogana dönüştürdü.
Merkel, dışarıda ise o kadar popüler değil. Merkel’in yazdığı kesinti reçetelerinin altında ezilen Atina, Lizbon ya da Madrid sokaklarında o “Mutti” değil “Nazi”. Merkel’in en büyük eleştirmenlerinden Der Spiegel dergisine göre “Mutti evinde otururken diğerlerinin kendini tehlikeye atmasını tercih ediyor, risk almaktan kaçınarak Almanları yatıştırıyor”. Ancak Merkel’in siyaset yapma tarzı eleştirildiği kadar da övgü topluyor. Kimileri bunu “risk almamak” değil “esneklik” olarak görüyor. İdeolojilere bağlı kalmayan Merkel halkın nabzını okumayı çok iyi biliyor. Fukuşima felaketinin ardından önce “nükleere devam” dese de rüzgarın tersine döndüğünü anlayınca yenilenebilir enerjiye geçme kararı almıştı. Kimilerine göre de Merkel’in tek bir sırrı var, o da hiçbir sırrı olmadan başarılı olması.

Soğuk değil neşeli ve duygusal
Forbes dergisinin son 8 yılda 7 kez “dünyanın en güçlü kadını” ilan ettiği Angela Merkel, özel hayatının gizliliğine en çok önem veren liderlerden… Öyle ki dış politika ile uğraşan gazeteciler için “Merkel’i daha iyi anlamak” gibi yeni bir görev ortaya çıktı. Seçim döneminde çıkan bir kitapta, Merkel’in gençliğinde Doğu Almanya’nın resmi gençlik örgütünün (FDJ) ajitasyon ve propaganda bölümü şefi olduğu iddia ediliyordu. Merkel, 2005’te FDJ üyesi olduğunu açıklamıştı. Kimliğini gizlemekle suçlanan Merkel’in yanıtı ise “Daha önce sormadınız ki” olmuştu. Der Spiegel dergisinin Berlin bürosu şefi Dirk Kurbjuweit ise Şansölye’nin soğuk, sert ve ulaşılmaz görüntüsünün yanıltıcı olduğunu söylüyor. Kurbjuweit’e göre Merkel küçük grupların içindeyken halkın önünde olduğundan bambaşka bir hale bürünüyor; canlı, neşeli, bazen de duygusal tavırlar sergiliyor, bazen gülmekten konuşamayacak hale geliyor.

Bir önceki yazımız olan Almanya'daki Türk milletvekilleri başlıklı makalemizde almanya, Almanya'daki Türk milletvekilleri ve Aydan Özoğuz kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *