Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü yorumu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, demokratikleşme paketi kapsamında ‘w, x, q’ harflerinin yasaklarının kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyi, “Bu Başbakan tuvalete hiç gitmedi mi? Tuvaletlerin kapısında ‘w’ yazar zaten” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenci andının nesinden rahatsız olduğunu soran Kılıçdaroğlu, kamuda başörtüsü konusunda ise hukuku işaret etti.
Kılıçdaroğlu, dün Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak tarafından düzenlenen İş Dünyası İle Diyalog ve Dayanışma Birimi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Gaziantep’te sanayicilerle bir araya geldi, daha sonra bir çikolata fabrikasını gezdi. Kılıçdaroğlu, Gaziantep Ticaret Borsası’nda yaptığı konuşmada ve sonrasında NTV’de katıldığı programda şunları söyledi:
* TEZKEREYE HAYIR: Halkın tercihlerini Meclis’te yansıtmak zorundayım. Vatandaşım ‘hayır’ diyorsa biz de ‘hayır’ diyeceğiz. Şimdi Suriye bize savaş mı açacak? İşi başından aşkın zaten.
* TUVALETE GİTMEDİ Mİ?: Paketi ‘demokrasi’ diye topluma sunuyorlar. Neymiş efendim, 3 tane harf geliyormuş alfabeye. W, q, x geliyormuş. Ben merak ediyorum, ya bu Başbakan tuvalete hiç gitmedi mi? Tuvaletlerin kapısında ‘w’ yazar zaten. Televizyon seyretmiyor mu, açsın ‘Show’ televizyonu var.
* HUKUKA UYGUNSA İTİRAZ ETMEYİZ: (Kamuda başörtüsüne ilişkin bir soru üzerine) Biz hukuk devletiyiz. Anayasa Mahkemesi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, evrensel hukukun kararları var. Hukuk devleti çerçevesi içinde ne gerekiyorsa onun yapılması lazım. Kural budur. Evrensel hukukun gerekleri neyse o çerçevede yapılması gerekiyor. Ortada bir uygulama görmediğimiz için, yorum yapmayı doğru bulmadık o aşamada. Bir yönetmeliğimiz yürürlükte; buna herkesin uyması gerekiyor. Meclis İçtüzüğü’ne göre kravatsız Meclis Genel kuruluna gidemem; Cumhurbaşkanı da Başbakan da gelemez. Bu kuralları yok ederseniz devlet dediğimiz varlığı yok etmiş oluruz.
* HERKES ANADİLİNİ ÖĞRENEBİLİR: Herkes anadilini öğrenebilir, devlet önünde engel varsa kaldırılabilir. Ama Türkçenin resmi dil olduğunu hepimiz biliyoruz. Üç tane harf (w, x, q) getiriyoruz. 1997’de Sayın Hikmet Uluğbay’ın Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemdeki gazetelere baksınlar; çocuklara bu harfler öğretiliyor.
* NESİNDEN RAHATSIZ: (Andın kaldırılmasına ilişkin bir soru üzerine) Bir şeyi gerçekten merak ediyorum. Recep Tayyip Erdoğan andın neresinden rahatsız? Neden bunu açıklamıyor? Andımız kalktı diyor. Niçin? Çıksın milletin önüne şu gerekçeyle ben bu andı kabul etmiyorum desin. Bir: Bağımsızlık ve özgürlük benim karakterimdir diyen Mustafa Kemal’in o hedefi andımızda olmalı. İki: Andımızda aynı zamanda bir hedef olmalı. Hedefimiz, çağdaş uygarlığı yakalamaktır. Çocuklarımız birlik ve bütünlüğü öğrenmek zorundalar. İlköğretim ağacın gövdesini oluşturan eğitimdir. Siz gövdeyi kesiyorsunuz.

ÇİKOLATA FABRİKASINI GEZDİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesindeki (OSB) iki fabrikayı ziyaret etti. Bir çikolata fabrikasını gezen Kılıçdaroğlu, işçilerle öğle yemeği yedikten sonra gıda sektöründe faaliyet gösteren bir başka işletmeye geçti. Kılıçdaroğlu’na, genel başkan yardımcıları Umut Oran, Sezgin Tanrukulu ve Erdoğan Toprak ile milletvekilleri Mehmet Şeker, Ali Serindağ, Sinan Aygün, Sena Kaleli eşlik etti.

Bir önceki yazımız olan MHP ve daraltılmış bölge başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *