Kılıçdaroğlu’ndan demokratikleşme paketi yorumu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketinin kendi önerilerinin “kötü bir kopyası” olduğunu belirtirken, “Türkiye’nin sorunları makyajla çözülmez” dedi. Kılıçdaroğlu, seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi halinde seçim sistemi değişikliğine onay vereceklerini söyledi.
Kılıçdaroğlu, dün CHP Genel Merkezi’nde MYK üyelerinin tamamının katıldığı bir basın toplantısı düzenleyerek, demokratikleşme paketine ilişkin görüşlerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

ZEMİN KAYBETTİK: Bugün geldiğimiz nokta Türkiye’nin hak ettiği bir nokta değildir. Türkiye 11 yılda zaman kaybetti. Demokratikleşme için atılması gereken adımlar atılmadı. AKP döneminde bütün demokratikleşme sıralamalarında geriye gitti. 2002’de Türkiye’de tutuklu olan bir milletvekili bile yoktu. Bugün 7 milletvekili tutuklu. Yüzlerce yerel yönetici hâlâ hapishanelerde.

ORANTISIZ ŞİDDET
: Bu dönemde faili meçhul cinayetler devlet koruması altına alındı. Tam 152 çocuğumuz bu dönemde kolluk kuvvetlerinin orantısız şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti. Ali İsmail Korkmaz’ı, Ethem Sarısülük’ü, Ahmet Atakan’ı, Mehmet Ayvalıtaş’ı, Medeni Yıldırım’ı, Abdullah Cömert’i bir kez daha rahmetle anıyorum. 2003’ten beri bu ülkede 5 bin 600’den fazla işkence vakası yaşandı. Pozantı ve Şakran cezaevlerinde küçücük çocukların ırzına geçildi.

DEMOKRASİ EROZYONA UĞRADI: Yargı bağımsızlığını tamamen kaybetti. YÖK ile birlikte üniversiteler üzerindeki baskı aynen devam ediyor. Özerk üniversite rafa kaldırıldı. 11 yılda Türkiye demokrasisi büyük bir erozyona uğradı. Ötekileştirme ve kutuplaştırma siyaseti ile insanlar arasında derin uçurumlar açıldı.

BU İLAÇ BU YARAYA DERMAN OLUR MU: Türkiye’ye soruyorum. Açıklanan bu sözde demokrasi paketi ile bu ilaç bu yaraya derman olur mu? Bu paket bu yaraya derman olmaz. Türkiye’de ciddi bir iktidar açığı vardır. Başbakanın paketi açıklayış tavrına bakın, Kenan Evren nasıl açıklıyorsa aynı model üzerinden açıklıyor. Hiçbir farkı yok. Birisinin apoletleri var, diğerinin yok. Bu paket katılımcılıktan, toplumsal uzlaşmadan ve şeffaflıktan uzak bir şekilde hazırlandı. Ayıp olan bu paketin adıyla demokrasiyi yan yana getirmektir.

BİZ ÖNERDİK, AKP REDDETTİ: Samimi değil çünkü bu paketteki birçok noktayı daha önce biz önerdik, AKP reddetti. Seçim barajı düşürülsün dedik. Siyasette dil yasaklarını kaldırın dedik. Partilere aldıkları oy oranlarına göre hazine yardımı yapılması için teklif sunduk. Nefret suçları para cezasına dönüştürülmesin diye öneride bulunduk. Yasaksız bir toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasası teklif ettik. Yasadışı dinlemeler engellensin dedik. Geçit vermediler. Karşımıza getirdiklerinin önemli bir kısmı, bizim önerilerimizin kötü bir kopyası. Bu iktidar henüz muhalefetin önerdiklerini kopyalamayı bile beceremiyor. Elleri o kadar bile demokratikleşmeye gitmiyor.

KLAVYEYE ÖZGÜRLÜK DEĞİL KLAVYEYİ KULLANANA ÖZGÜRLÜK: Pakette temel sorunlara hiçbir cevap yok. Toplumun fiilen çoktan aştığı W harfini kullanmak veya kurban derisini kim toplayacak gibi artık anlamsız konularda düzenlemeleri demokratik açılım olarak değerlendirilemez. Klavyeye özgürlük değil, klavyeyi kullanana özgürlük getireceksiniz.

GETİR YÜZDE 3’Ü: Seçim sisteminde sorun dar ya da daraltılmış bölge değil, sorun 12 Eylül askeri cuntasının getirdiği yüzde 10 seçim barajındadır. Yüreğin varsa, bu ülkeye demokrasiyi getirmek istiyorsan, gerçekten ‘milli irade tam Parlamentoya yansısın’ diyorsan, yüzde 3’mü yaparsın, yüzde 5’mi yaparsın. 3 getir. Hemen kabul edelim.

MAKYAJLA ÇÖZÜLMEZ: Açıkça söylüyorum Türkiye’nin sorunları makyajla çözülmez. Diktatör lütfetmiş, ‘Benim anlayışım kadar demokrasi’ diyor. Aklıma bir dönemlerin Ankara Valisi geldi. Gösteri yapan gençlere kızıp, ‘Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yararlı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?’ diyor. Aynı anlayışla karşı karşıyayız. Gelen paket, çoğunlukçu otoriter rejimi pekiştirmek için getirilen bir pakettir.

Bir önceki yazımız olan Abdullah Gül'ün Gezi Parkı yorumu başlıklı makalemizde Abdullah Gül Gezi Parkı yorumu, cumhurbaşkanı abdullah gül ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *