Kılıçdaroğlu Washington’a gidiyor

Türkiye-ABD ilişkilerinde son aylarda yaşanan gerginliğin ardından bu ay başkent Washington’a Ankara’dan iki önemli heyet geliyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun iki günlük resmi ziyareti bugün başlıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ay sonunda bu sıfatla ilk kez Washington’a gelmeye hazırlanıyor.

Brookings’te konuşacaklar

Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu’nun programları arasında benzerlikler var. Mesela her ikisi de Washington’un en prestijli düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde birer konuşma yapacak. Ancak hükümeti temsil eden Davutoğlu’nun temasları tabiatıyla çok daha yüksek düzeyde… Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile bir araya gelecek. Türk heyetinin temasları, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mayıs ayında Washington’a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından iki ülke arasındaki en kapsamlı görüşmeler olacak.

Füze gerginliği

Ancak iki tarafı zorlu bir gündem bekliyor. Türkiye’de haziran ayında çıkan Gezi Parkı protestolarından itibaren Türk-Amerikan ilişkilerinde ciddi soğuma gözlenmişti. İki ülkenin Suriye’ye müdahale konusunda yaşadığı anlaşmazlık ve son olarak Ankara’nın yeni füze savunma sistemlerini Çin’den alma girişimi gerginliği daha da artırmıştı. Washington’da bugün başlayacak temaslarda iki taraf bu pürüzleri gidermeye çalışacak. Özellikle füze konusu masaya yatırılacak.
Ancak amaç dostluğu tescillemek. Nitekim Ahmet Davutoğlu ziyaret öncesinde Foreign Policy dergisi için kaleme aldığı makalede “(Türkiye ve ABD) uzun süredir yakın müttefik ve ileride de ortak kalmayı sürdürecek. Bugünün her zamankinden karmaşık ve değişken uluslararası ortamında, Suriye krizde ve Ortadoğu’nun büyük bölümü değişim halindeyken, ABD-Türkiye ilişkileri sürdürülebilir bir bölgesel ve küresel düzen için hayati önem taşımaya devam ediyor” diyerek Ankara’nın ilişkileri korumaya ne kadar önem verdiğinin altını çizdi.
Son dönemde Türkiye’den Washington’a gelen tüm heyetlerin en önemli gündem maddesi Suriye. Mesela Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geçen ayki ziyaretinde Türkiye’den çok Suriye’deki gelişmeler konuşulmuştu. Hem Ahmet Davutoğlu’nun hem de Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu ay Washington’da yapacakları temaslarda bu konuya aynı derecede ağırlık vermesi bekleniyor. CHP, Suriye’de demokrasiden yana ancak müdahaleye karşı olduklarını bir kez daha anlatmaya hazırlanıyor.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 30 Kasım-4 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği ziyarette ayrıca ABD ve Avrupa Birliği arasında imzalanması planlanan serbest ticaret anlaşmasına (TTIP) Türkiye’nin de dahil edilmesi ve Ermeni soykırımı ile ilgili tasarıların detaylı şekilde konuşulması planlanıyor. Kılıçdaroğlu’nun Washington’da ne seviyede temaslarda bulunacağı ise henüz kesinleşmedi. CHP yetkilileri, Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Kongre’de mümkün olan en üst seviyelerde görüşme ayarlamak için yoğun çaba sarf ediyor. Ancak CHP’nin arzu ettiği Başkan Yardımcısı Joe Biden ya da Dışişleri Bakanı John Kerry görüşmelerinin gerçekleşeceğine dair şimdilik bir işaret bulunmuyor.

Bir önceki yazımız olan Barzani: Ya Esad ya Erbil başlıklı makalemizde Beşar Esad, Diyarbakır ve Erbil hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *