Kıdem Tazminatı hak kayıplarına neden olur mu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı düzenlemesinin ay sonuna kadar Meclis’e kadar sevk edileceği ve kıdem tazminatı bulunanların hak kayıplarına neden olabileceği iddiaları için, “Önce bilgi edinin, sonra eleştirin. Hak kaybı kesinlikle olmayacak ve uzlaşma olmadan çıkartmayacağız. Ben bütün kesimlerle görüşüyorum” dedi. Şu an kamuda ve büyük şirketlerde çalışanlar dışında işçilerin kıdem tazminatı hakkının bulunmadığını dile getiren Çelik şöyle devam etti:
“Neredeyse toplamın yüzde 93’ü. Hak kazanan, işveren kepenk kapatıp, iflas ettiyse hiçbir hakkını alamıyor. Biz İşsizlik Fonu gibi bir sistem kuracağız ve burada biriken paranın 10 yıllık getirisi bugünkü rakamların bile üzerine çıkabilecek. Fiilen işlemeyen bir sistem yerine, yaşayan, işleyen bir sistem kurmaya çalışıyoruz.” Çelik, önümüzdeki hafta, tüm taraflarla görüşülerek bir karara varılabileceğini de vurguladı.

‘Haklar korunacak’
Kıdem tazminatı tartışmaları konusunda Milliyet’in sorularını yanıtlayan Çelik, uzun yıllardır çalışan ve tazminat hakkı bulunanların hak kaybı olacağı iddialarına tepki göstererek, “Kesinlikle olmayacak. Bilgi olmadan konuşuyorlar. Biz bunların çalışmalarını yaptırdık. Neden hak kaybı olsun. Bugüne kadar ne kadar tazminatı varsa duruyor. İşvereni bu kişiyi yeni sisteme dahil edecek mi etmeyecek mi o başka mesele. Ama 2013’e kadar ne hakkı varsa, aynen korunacak, hiçbir hak kaybına izin vermeyiz” diye konuştu.
Kurulacak sistemde kıdem tazminatı miktarlarının yarı yarıya düşeceği eleştirilerinin de doğru olmadığını kaydeden Çelik, “Bizim yaptığımız hesaplamalara göre, 10 yıl parası devletin oluşturduğu fonda kalan kişinin faiz ve nema kazançlarıyla elde edeceği rakam bugünkü gibi ve hatta bunu geçiyor. Üstelik bunu alma garantisi var, istediği zaman. Sisteme herkes dahil edilebilecek. Taşeron işçi de yıllarca aralıksız çalışanlar da kazanacak ve alacak kıdem tazminatını” diye konuştu. Sistemin İşsizlik Fonu gibi işleyeceğini kaydeden Çelik, “Nasıl fonda para birikiyorsa, burada da birikecek. Türkiye, uzun yıllar hiçbir sorun yaşamadan bu sistem üzerinde gidebilir” dedi.

İşçilerin % 93’ü mahrum

Mevcut sistemin işlemez halde olduğunu söyleyen Bakan Faruk Çelik, şunları kaydetti:
“Güya bir sistem var. Taşeron işçiler alamıyor. Alt işverenle çalışanlar sorun yaşıyor. İşverenler rakamları çok yüksek buluyor, istihdam problemi yaşanıyor. İşçilerin yüzde 93 alamıyor. Kamuda çalışanlar ve büyük şirketlerde çalışanlar dışında… Hak kazanmış ama şirket iflas etmiş, kepenk kapatmış. Nasıl alacak o zaman? Bizim derdimiz, adil, yaşayan bir sistem kurmak. Biz uzlaşma arıyoruz. o uzlaşmayı sağlamadan da bunu çıkartmayacağız.
Bu hafta herkesle görüştüm. İşçi temsilcileri, işverenler. Bilgi edinmeden eleştiriliyor. Bunları inceleyecekler, önümüzdeki hafta yeniden görüşmeler olacak. Orada görüşlerini aktaracaklar. Uzlaşma olursa olur, olmazsa olmaz.”

Bir önceki yazımız olan Keremcem'in yeni imajı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *