Kıbrıs’taki cami temel atma töreninde kriz

KKTC’de Kıbrıs İşlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da katıldığı iki camiinin temel atma töreni kriz yarattı.

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, partisinden gelen baskılar üzerine cami temel atma törenlerine katılmadı. KKTC medyası da, “Törene katılma”, “Biat edecek mi?” manşetleri ile Yorgancıoğlu’na gönderme yaptı. KKTC’de muhalefette olduğu dönemde Cami ve İlahiyat Koleji projelerini eleştiren Yorgancıoğlu, önceki gün yapılan törenlerde sadece İlahiyat Koleji açılışına katıldı.

Erdoğan kutlamadı
Başbakan Yorgancıoğlu, göreve geldiği ilk gün Ankara ile sıcak ilişkiler kurmak istediğini söylemiş ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek istediğini belirtmişti. Öte yandan Başbakan Erdoğan, 29 Ağustos’ta kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)- Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümetini henüz kutlamadı. Daha önce Başbakan seviyesinde yapılan kutlama bu kez Başbakan Yardımcısı Atalay’dan tarafından yapıldı. Açılışlarda konuşan Başbakan Yardımcısı Atalay,“Camii ile İlahiyat Koleji’ni barındıran Hala Sultan projesinin de Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs adasına vuracağı mührü olduğunu” söyledi.

Kriz yok, program var
Milliyet’e konuşan üst düzey bir yetkili de açılışlar nedeniyle kriz yaşanmadığını belirterek Yorgancıoğlu’nun, başka bir programı nedeniyle temel atma törenlerine katılamadığını kaydetti. Bu arada Yorgancıoğlu’nun, Atalay’a “temel atma törenlerine katılmayacağını” söylediği öğrenildi.

Bir önceki yazımız olan Türkiye radara yakalanmayan füzeleri 'yakalayacak' başlıklı makalemizde FD-2000 füze, HQ-9 füze savunma sistemi ve radara yakalanmayan füze hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *