Kürtçe eğitime onay kafaları karıştırdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı demokratikleşme paketinde yer alan ve özel okullarda Kürtçe eğitime vize veren düzenleme kafaları karıştırdı. Açıklanan paketteki düzenlemeye göre, Kürtlerin beklentilerinin aksine açılacak özel okullarda öğrencilere Kürtçe alfabe ile okuma yazma öğretilemeyecek.
Okullarda Türkçe “anadil” olarak kalmak kaydıyla, belirlenecek bazı dersler Kürtçe olarak okutulabilecek. Türkiye’de Kürtçe branş öğretmeni bulunmadığı için, özel okullar öğretmenleri Kuzey Irak ya da Avrupa’dan getirecek. Kürtçe eğitim için sadece özel okulların adres gösterilmesi, ne kadar ailenin çocuğunu paralı okullara gönderebileceği sorusunu da akıllara getirdi. Türkiye’de bulunan özel okulların fiyatları yıllık 13 bin TL ile 35 bin TL arasında değişiyor.
Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketinde yer alan, “özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim” düzenlemesi kafaları karıştırdı. Erdoğan, paketi açıklarken yaptığı konuşmada, özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünü açacaklarını söyledi. Farklı dil ve lehçelerde eğitimin sadece özel kurslarda verilebileceğine ilişkin düzenlemenin, 2923 sayılı, “Yabancı dil eğitimi ve öğretimi kanunu”nda yer aldığını ifade eden Erdoğan, bu kanuna yapılacak bir ek ile özel okullarda da yabancı dilde eğitime izin verileceğini kaydetti. Başbakan Erdoğan’ın sözleri, “özel okullara anadilde eğitim için vize verildiği” şeklinde yorumlandı.
Ancak, temel eğitimi yani okuma yazmayı o dilin alfabesi ile öğrenmeye dayanan anadil eğitiminin Türkçe dışında başka bir dilde yapılmasına mevcut anayasa izin vermiyor. Anayasanın 42. maddesinde, “Türkçe’den başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez. Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okulların tabi olacağı esaslar kanunla düzenlenir. Milletlerarası andlaşma hükümleri saklıdır” ifadeleri yer alıyor. Yani anayasa değişikliği yapılmadan Türkiye’de azınlık okulları hariç hiçbir okul, yabancı anadil eğitimi yapamıyor, öğrencilere yabancı bir alfabe ile okuma yazma öğretemiyor. Türkiye’de Lozan antlaşmasına dayalı olarak yalnızca Rum, Ermeni ve Musevi azınlıklar, anadilde eğitim alabiliyor.

Türkçe “anadil” olarak kalacak

Erdoğan’ın da işaret ettiği 2923 sayılı Yasa’da ise Türkiye’de geleneksel olarak kullanılan farklı dil ve lehçelerin yalnızca özel kurslarda öğretilebileceği ifade ediliyor. Eğitim dili Kürtçe olan özel okulların açılabilmesi için de yasada bulunan, “Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerin öğrenilmesi için, 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu hükümlerine tâbi olmak üzere özel kurslar açılabilir” ifadesine, “özel okullar da açılabilir” ibaresinin eklenmesi bekleniyor. Bu ifade ile, bundan böyle özel okullarda Türkçe “anadil” olarak kalmak kaydıyla, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek bir dil eğitim dili olarak kullanılabilecek.
Paketteki düzenlemeye göre anadili Kürtçe olan bir çocuk, Kürtçe eğitim veren bir özel okulda Kürtçe alfabe ile okuma yazma öğrenemeyecek. Ancak Türkçe “anadil” olarak kalmak kaydıyla bazı dersleri Kürtçe olarak okuyabilecek. Kürtçe’yi temel ders olarak da görebilecek.

Bir önceki yazımız olan Abdullah Gül'ün Gezi Parkı yorumu başlıklı makalemizde Abdullah Gül Gezi Parkı yorumu, cumhurbaşkanı abdullah gül ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *