Küresel ısınmanın nedeni insan!

BM Uluslararası İklim Değişikliği Paneli’nin raporuna göre, 1950 yılından beri gözlenen sıcaklık artışının yarısından fazlası yüzde 95 oranında insan kaynaklıymış.

Birleşmiş Milletler Uluslararası İklim Değişikliği Paneli’nin dün açıkladığı rapora göre küresel ısınmaya ağırlıklı olarak insanların sebep olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları, insanoğlunun son 50 yılda meydana gelen küresel ısınmanın yüzde 50’sinden fazlasına sebep olduğundan yüzde 95 oranında emin.
Altı yılda bir açıklanan ve birçok ülkeden 850 yetkilinin katkıda bulunduğu rapor küresel ısınma konusunda en güvenilir kaynak olarak kabul ediliyor. Raporda bilim insanları “1950’den beri gözlenen küresel sıcaklık artışının yarısının” insan suçu olduğundan yüzde 95 emin olduklarını belirtti. Bilim insanları, küresel ısınmanın insan suçu olduğundan 2001’de yüzde 66 ve 2007’de yüzde 90 emin olduklarını açıklamıştı. Uzmanlar olabilecek en kötü senaryonun 2100 yılında sıcaklığın 3.7 derece yükselmesi olduğunu da ifade etti.

Son 800 yılın en sıcak dönemi
Rapordaki başlıklardan dikkat çekenler arasında küresel ısınmanın günümüzde olağanüstü hava koşullarını etkilediği bulunuyor. Buna göre olağanüstü hava olayları 1950’den günümüze kadar hızlı bir artış gösterdi. Uzmanlar Sandy Kasırgası gibi özel olaylarla küresel ısınmanın bağlantısının kesin olmadığının altını çizerken durumun sıcaklık artışı ve şiddetli yağmurlarla kendini gösterdiğini ifade etti.
Raporda son 30 yılın ‘muhtemelen’ son 800 yılın en sıcak dönemi olduğu vurgulanıyor.
Bilim insanları 1981 ila 2010 yılları arasının son sekiz yüzyılın en sıcağı olduğundan yüzde 90 eminken yine aynı aralığın son 1400 yılın en sıcağı olduğundan da yüzde 66 emin.

Bir önceki yazımız olan Tuncel Kurtiz yaşamını yitirdi başlıklı makalemizde Dormen Tiyatrosu, Ezel dizisi ve Ramiz Dayı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *