Küçük çocukların tablet kullanması zararlı mı?

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, çocukların yüzde 42’si tablet kullanıyor. Uzmanlar, bunun çocukların zararlı içeriklere ulaşması açısından risk oluşturduğuna dikkat çekiyor

İngiltere’nin telekomünikasyon düzenleme kurulu Ofcom’un yaptığı bir araştırmaya göre, 15 yaş altı çocukların tablet bilgisayar kullanımı geçen yıla göre üç kat arttı. 2012’de yüzde 14 olan çocukların tablet bilgisayar kullanım oranı, bu yıl yüzde 42’ye ulaştı. Bulgular arasında üç ila dört yaş arası çocukların yüzde 28’inin evlerinde tablet kullandıkları da yer alıyor. Uzmanlar çocukların yetişkin bir bireyin gözetimi olmadan tabletlerle oynaması konusunda ise uyarıda bulunuyor.
Buna göre çocuklar, ebeveynleri internette güvenlik filtreleri kullanıyor olsa bile halka açık kablosuz ağları kullanarak güvenlik engellerini aşabiliyor. Araştırmanın sonuçları arasında artan tablet kullanımına rağmen bilgisayarlarına “güvenli arama” özelliği yükleyen ailelerin geçen yıla göre azalması ise dikkat çekiyor. Uzmanlar güvenli internet kullanan ailelerin oranını yüzde 43 olarak açıklarken ebeveynlere çocuklarının sosyal medya sitelerindeki aktivitelerini incelemeleri de tavsiye ediliyor.

Aileler koruyamıyor
İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesine konuşan internet blogu Safermedia’nın kurucularından Miranda Suit, “Ofcom’un raporu internetle ilgili sorunların büyümeye devam ettiğine işaret ediyor. Ebeveynler çocuklarının teknoloji kullanımı konusunda eksik bilgiye sahip ve onları internetin zararlarından yeteri kadar koruyamıyor. Tablet bilgisayar kullanan çocuklar halka açık kablosuz ağlardan kolaylıkla faydalanabiliyor. Bu sayede çocuklar zararlı içeriklere de ulaşmış oluyor” sözleriyle denetimsiz internetin tehlikesini vurguladı.

Her dört arkadaştan biri ‘sanal’

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, artık dört arkadaşlıktan biri sadece internet üzerinden devam ediyor. İnsanlar görüşemediği arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirmek istemesine rağmen, her dört arkadaşından biriyle sadece Facebook veya Twitter üzerinden konuşuyor. Araştırmada insanların yarısından fazlasının bir arkadaşının sesini hatırlamadığı ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların bir kısmının, bazı arkadaşlarıyla uzun zamandır yüzyüze görüşmediklerini ve eğer karşılaşırlarsa nasıl bir konuşma olacağını tahmin edemedikleri belirtildi.

 

Bir önceki yazımız olan 12 bin köyün ismi değişebilir! başlıklı makalemizde demokratikleşme paketi, köy isimleri değişecek mi ve Köy isimlerinin değişmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *