Jodie Foster hakkında her şey!

Jodie Foster, bu ayın filmlerinden “Elysium/ Elysium: Yeni Cennet”te taviz vermez, otoriter bir valiyi oynuyor. Üç yaşından beri kamera karşısında olan Jodie Foster, unutulmaz karakterlerinden bazıları gibi güçlü bir karakter

Jodie Foster karakterleri genelde oyuncunun kendi seçimleridir. Yıllar boyunca hayli güçlü kadın portrelerini de izlemişizdir. Gerçi Jodie Foster, erkeklere tabi kadınları da oynamıştır ama rolleriyle olduğu kadar kişiliği ve sinema endüstrisi içindeki farklı duruşuyla da kuvvetini kanıtlıyor. Öte yandan, zaman zaman kurbanları oynadığı da bir gerçek. Kendisi, kadınların tarihinin büyük kısmının bundan ibaret olduğunu söylüyor.

Neyse ki Jodie Foster’ın tarihi için aynı şey geçerli değil. Foster, projeleri ince bir süzgeçten geçirip kabul etmesiyle ve şartlar ne olursa olsun, kendi imajını itinayla inşa etmesiyle tanınır. “Freaky Friday”in (1976) çocuk yıldızından “Kuzuların Sessizliği / The Silence of the Lambs”de (1991) Oscarlı oyuncuya; sonra da “Little Man Tate”le (1991) yönetmene yükselişi tamamiyle kendi eseri. Sinema tarihinin, otuz yaşına gelmeden iki Oscar almış tek kadın oyuncusu: Biri “Silence of the Lambs”in acemi FBI ajanı Clarice Sterling olarak, biri de 1988 yapımı “Sanık / The Accused”daki tecavüz kurbanı Sarah Tobias performansıyla. Kötü geçen bir ilk denemeye rağmen rolü alabilmek için büyük gayret gösterdiği bu filmdeki tecavüz sahnesinde ağlamaktan gözündeki damarların çatladığı söylenir.

Çocukken de olgundu
Aktris, çocuk oyuncuların ergenlik döneminden sonra silinip gittiği iddiasını sıradışı varlığıyla yalanlayan biri. Gerçi çocuk oyunculuk döneminde de olgunluğu ve yeteneğiyle dikkat çekerdi. Belki bunun da etkisiyle, yetişkin oyunculuğa kesintisiz geçmiş, yönetmen ve yapımcı olarak da takdir görmüş bir sinemacı olmuştu.
1976 yapımı “Taksi Şoförü / Taxi Driver”da on bir yaşındaki küçük fahişe rolü bugün de aklımızdan çıkmaz. Robert De Niro’nun çığır açan performansıyla birlikte, Foster’ın Iris’i filmden geriye kalan iki karakterdir. O sıralar on dört yaşında olan genç aktris, Iris rolüyle Oscar’a aday gösterildi. Çocuk oyuncuların, özellikle kız çocuk oyuncuların zarar görebilecekleri iddiasına hayret ediyor ve “Her yerde sıkıntıdan patlayan çocuklar görüyorum” diyor. “Oysa ben hayatımda bir tek gün bile sıkılmadım.”

Ailesinin temel direği
Belki de bebekliğinden beri bu işin içinde olduğu, Yale’deki edebiyat eğitimi hariç hiç ara vermeden oyunculuk mesleğini sürdürdüğü içindir. Oradayken daha az film çevirmişti ama büsbütün bırakmamıştı. Daha on yaşındayken bütün Foster ailesine o bakıyordu. Başlarda menejerliğini babasından boşanan annesi Brandy’nin yaptığı genç aktris, yavaş yavaş meslek hayatının kontrolunu ele alsa da, ailesinin temel direği olmayı sürdürdü.
Özel hayatını inşa etmek için de çaba harcadı.
Gerçek adıyla Alicia Christian Foster, annesi ona üç aylık hamileyken babanın evi terk ettiği parçalanmış bir ailenin çocuğu. Kardeşleri küçükken ona aile dostları Josephine D.’nin kısaltılmış adı Jo. D ile hitap etti, yani Jodie. Aktris, meslek hayatında, kardeşlerinin ona taktığı bu adı benimsedi.
Jodie, 1962 yılı Kasım ayında Los Angeles’ta doğdu. Annesinin desteğiyle üç yaşında, reklamlarla oyunculuğa
başladı. Okumayı da o yaşta sökmüştü. Özellikle rol aldığı bir Coppertone reklam çok meşhurdur.

Yedi yaşında televizyona geçti
Yedi yaşındayken “Mayberry R.F.D.” ile televizyona geçti. İlk uzun metraj rolüne ise, TV filmi “Menace on the Mountain” ile 1970’te kavuştu. Çeşitli diziler ve televizyon filmlerinin yanısıra pek çok Disney filminde de oynadı. Sonradan oynadığını öğrenip keşke görseydim diye hayıflandığım film, onun Becky Thatcher’ı oynadığı “Tom Sawyer”dır. Yıl 1973, yaş on bir. O yaşta da, annesi ile kardeşlerine bakan bir çocuk, ailenin reisiydi.
Martin Scorsese’yle birlikte çalışması “Taxi Driver”dan önceye dayanıyor. Martin Scorcese ile ilk filmi, küçük bir rol üstlendiği “Alice Doesn’t Live Here Anymore”dur (1974). İki yıl sonra da “Taxi Driver” geldi ve Foster 14 yaşında ilk kez Oscar adayı oldu zaten. Ne de olsa, on bir yıllık tecrübesi vardı. 1976’da Alan Parker’ın yönettiği ve bütün gangsterleri çocukların oynadığı “Bugsy Malone”daki büyümüş de küçülmüş ifadeli, tuhaf bir saç stili olan karakteri Tallulah da hatırda kalan bir tiptir.

Dördüncü Oscar adaylığı
1992’de, ilk filmini yönetmesinin ardından ve biraz da “Silence of the Lambs / Kuzuların Sessizliği”deki başarısının payıyla, Polygram Filmed Entertainment’la, onun Egg Pictures şirketini altı filmde desteklemeleri için bir anlaşma yaptı ve Hollywood’da ender rastlanan bir kontrol ve esnekliğe sahip oldu. Oyuncu olarak ise bu dönemde daha kolay rolleri tercih etti. Buna karşılık, Woody Allen’ın “Shadows and Fog”unda (1992) “Taxi Driver”dan sonra ilk kez bir fahişeyi oynamaktan kaçınmadı. “Le Retour de Martin Guerre”den uyarlanan kostüme dram “Sommersby”de (1992) başrolleri Richard Gere ile paylaştı. Mel Gibson’la, Foster’ın on yıllık bir süredeki ilk komedisi olan “Maverick”te (1994) biraraya geldi. Aynı yıl çekilen “Nell”de ise, kendi uydurduğu bir dille konuşan bir orman kızı olarak, meslek hayatının en parlak oyunlarından birini sundu, dördüncü kez Oscar adayı oldu. Yönetmen olarak ikinci filmi “Home for the Holidays”i ertesi yıl, 1995’te çekti. 1997’de “Mesaj / Contact”teki bilim kadını rolüyle oyunculuğa döndü. 1999 yapımı “Genç Kız ve Kral / Anna and the King”de 15 milyon dolara oynadığı söylenir.
Foster, “The Dangerous Lives of Altar Boys”dan (2002) sonra da projelerini itinayla seçmeyi sürdürdü. Henüz “Twilight” ile şöhrete erişmemiş Kristen Stewart ile “Panik Odası / Panic Room”da (2002) oynadığında ikinci oğlu Kit’e beş aylık hamileydi. Gene de bu aksiyon rolünün üstesinden geldi. Belki aksiyonu sevmiştir, çünkü üç yıl sonra da, “Uçuş Planı / Flightplan”de kayıp kızını bulmaya çalışan anneyi oynadı. Spike Lee’nin “İçerideki Adam / Inside Man”i, “İçindeki Yabancı / The Brave One” ve “Nim’s Island” ile bugüne erişti.

Bir önceki yazımız olan Ünlülerin aşkı ararken neye dikkat ediyor? başlıklı makalemizde ceyhun yılmaz, ece vahapoğlu ve gamze karaman hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *