Joan Baez ve Jools Holland 2015 İstanbul Caz Festivali’nde

İstanbul Caz Festivali, 22’nci yılında müzikte sosyal duyarlılığın sembolü Joan Baez’i ve ünlü müzisyenlerin programına çıkmak için kapısında kuyruğa girdiği piyanist Jools Holland’ı konuk ediyor.

Bu yazı İstanbul’u cazın ışıklarıyla aydınlatmaya hazırlanan 22’nci İstanbul Caz Festivali bu yıl 27 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalin programı önceki akşam Martı İstanbul Hotel’de yer alan Mixo Restaurant’ta yapılan basın toplantısında açıklandı.

15’ten fazla farklı mekânda, 35 konserin yer aldığı programda ilk göze çarpan isim, protest ve folk müziğin ABD’li önderlerinden Joan Baez. Türkiye’de en son 2004 yılında konser veren Baez, 11 yıl aradan sonra 1 Temmuz akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde hayranlarıyla buluşacak. Sanatçı, Bob Dylan ile birlikte ‘60’lar Amerika’sının sembol isimlerindendi. Müzisyenliğin yanı sıra aktivist kimliğinden de ödün vermeyen, hatta sosyal konulardaki duyarlılığı zaman zaman müziğinin önüne geçtiği sanatçının konserinde çalacağı
şarkılar kadar yapacağı konuşmalar da merak konusu.
Şovuna çıkmak bir şans
Baez’den sonra 2’nci sürpriz ise, aralarında Sting, Eric Clapton, Mark Knopfler, George Harrison, David Gilmour ve Amy Winehouse’un yer aldığı birçok isimle çalışmış, 1992’den beri ise İngiliz BBC 2 kanalında sunduğu ‘Later… with Jools Holland’ programıyla İngiltere’de müziğin nabzını tutmuş piyanist Jools Holland. Sigur Ros’tan Adele’e, Kanye West’ten Radiohead’e dünyanın her yerinden müzisyenlerin yer almak için adeta birbirini ezdiği ‘Later… with Jools Holland’, birçok sanatçıya da parlama fırsatı tanıdı. Holland, ilk kez konser vereceği İstanbul’da, kendi adını taşıyan R&B Orkestrası ve Soft Cell grubuyla bir ‘80’ler efsanesi olan Marc Almond ile birlikte sahneye çıkacak.

Yarının yıldızları

Festival direktörü Pelin Opcin’in özellikle üzerinde durduğu iki konser ise, bas virtüözü olan Charnett Moffett’in kendisi gibi ustaları bir araya getirdiği ‘Nettwork’ projesi ve İranlı sanatçı Mahsa Vahdat, Norveçli piyanist Tord Gustavsen ve İstanbullu perküsyon ustası Fahrettin Yarkın’ın birlikte sahne alacağı ‘Ustalarla Buluşmalar’ gecesi. Opcin özellikle Vahdat için “Bu ismi ilerleyen zamanda sık sık duyacağız,” diyor.
Festivalin Onur Ödülü bu sene caz piyanisti Emin Fındıkoğlu’na
verilirken, geçtiğimiz sene çok
beğenilen Parklarda Caz etkinliği bu yıl Fenerbahçe Parkı’nda gerçekleşecek.

SELAY SARI – Milliyet

Bir önceki yazımız olan Unsettled dans gösterisi ile 1915 olayları anıldı başlıklı makalemizde 1915 olayları, Brooklyn Müzik Akademisi ve dans gösterisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *