İzleyicilerin isyan ettiği programlar!

Aziz Naci Doğan: Bak Şu ‘Kamu Spotu’na
Epeyce bir süredir tüm televizyon kanallarının reklam kuşakları içinde yayınlanması zorunlu tutulan ve geniş ölçüde örtülü iktidar propagandası içeren şu ünlü ‘Kamu Spotu’ filmleri artık çekilmez hal aldı. Geçen günlerde ‘T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ adına hazırlanmış bir spotta karşımıza, sanal ortamda ‘Gezi Parkı’ göstericilerine ağza alınmaz sövgüler ve hakaret sözleri yağdırmış olan güreşçi Rıza Kayaalp çıktı. Başka iki kişiyle birlikte, Türk çocuklarına örnek sporcu olarak Rıza Kayaalp gösteriliyor bu ‘Kamu Spotu’nda… Benim başka sözüm yok!

Erkan Öner:
 3’de değil 1+3 olsun
Birol Güven’in domestik dizilerinden daralma geldi. Hale, Jale, tüm mahalle, konu, komşu, kaynana, karı-koca konseptinin geyiğinden, yediğin ekmekten daralmadın mı kardeşim? Bayık bayık espriler mi dersin, saçma sapan akışı mı dersin, hepsi bol miktarda mevcut… Kanalların kendisine hâlâ rağbet gösteriyor olması kısır döngü değil de nedir? Bir de 3+1 programı için geçen hafta yapılan yorum, benim düşüncelerimi anlatmış. Eser Yenenler kendini BKM mutfak skeçlerini sunduğu günlerde sanıyor ve programa sürekli müdahale ediyor. Oğuzhan Koç ile İbrahim Büyükak’a bu konuda yazık oluyor. İbrahim de kaliteli esprileri heba olan, boş konuşan biri gibi algılanıyor. Programın ismi 3’de olmasın, 1+3 olsun. Eser diktatör, diğer arkadaşları alternatif olabilir. Bir de programda süreklilik yok. Daldan dala konulara atlıyorlar. Bence Doğuş Grubu’nun en iyi talk showu Çiğdem Anad, Müjde Ar, Pınar Kür ve Aysun Kayacı’nın sunduğu ‘Haydi Gel Bizimle Ol’ programıydı.

Sedat Bulut:
Yanlış yapıyorlar
Kapanmadan Kazan’ ekran başında heyecanla izlediğim bir yarışma ama mantık hatası var. İki arkadaş yarışmaya katılıyor, biri soruları biliyor, diğeri ise belli bir süre içinde dışarıdan hediyeleri alarak, kendisine ayrılan bölüme geri dönüyor. Beşinci sorunun sonunda hediye alması için kapıda bekleyen yarışmacıya 50 saniye süre veriliyor. Soruları cevaplayan arkadaşı ise yukarıdan arkadaşına talimatta bulunuyor. Çoğu yarışmacı 15 saniye olmasına rağmen hediye toplayan arkadaşını kapıya geri döndürüyor. Şimdi o soruyu bilen arkadaş yukarıda içinden saniyeleri sayamaz mı? Çok rahatlıkla sayar, kimse de anlamaz. Sonuçta 5 dakika değil, 50 saniye gibi kısa bir süre sayacak. Ama bunu neredeyse hiçbir yarışmacı yapmıyor. Bir de programın sunucu Murat Serezli, saniye tutulmaması için yarışmacıların saatlerini alıyor.

Pelin Ayar: Bir çözüm bulun
Televizyon yöneticileri ve yapımcılar bu sezon yaz dönemini hiç ciddiye almadılar. Geçen senelerde yaz döneminde birbirinden kaliteli gençlik dizileri vardı. Onlardan biri ‘Kavak Yelleri’ydi ve beş yıl boyunca ekranda kalmayı başarmıştı. Başka bir örnek verecek olursak ‘Hayat Bilgisi’ de hafızalara kazınmış, hala tekrarları reytinglerde üst sıralarda yer alan bir projeydi. Bunun gibi birçok örnek verilebilir. Bu yıl ise yaz dönemi başlayan ‘Güneşi Beklerken’ ve ‘Babam Sınıfta Kaldı’ dizileri reytinglerde üst sıralarda yer alıyor. İki dizi de güzel, belki kış sezonunda da devam eder ama uzun yıllar ekranda olma ihtimalleri yok. Çünkü iki dizinin de senaryosu kısıtlı. ‘Babam Sınıfta Kaldı’ başarılı. Gelecek sezonda bir şekilde uzatılarak devam edilebilir. Ama bir sene sonra yazılacak başka bir şeyin kalacağını sanmıyorum. Zaten senaristler diziye başlarken, sanki bir senelik planlama yapmış gibiler. Bu senaristin suçu değil, reytinglere bakan kanal yöneticilerinin suçudur. Üç bölüm üst üste kötü reyting gelince, sabretmeden hemen diziyi yayından kaldırıyorlar. O yüzden senaristler kısıtlı bir konu üzerinden hızla ilerleyerek seyirciyi ekrana bağlamaya çalışıyor. Bunun biran önce formülünün bulunması gerekiyor. Yoksa, uzun soluklu hiçbir diziyi ekranda göremeyeceğiz.

Tuncay Akın:
 ‘Neyin Eksik’ olur
Bülent Şakrak’ın ‘Neyin Eksik’ dizisi güzel bir yere temas ediyor. Başarılı işlenmiş… Dizide üç kağıtçı yapımcı Bülent Şakrak, oyuncuları ajansına çekmeye çalışıyor. Ama hiçbir proje yapamadığı için cebinde beş kuruş yok. Aslında Bülent Şakrak gibi birçok yapımcı var.
Genel olarak bakarsanız ekrana gelen dizileri 4-5 yapım şirketi yapıyor. Diğer yapım şirketleri ise formül arayışında… Tabii Bülent Şakrak bunu dizide abartıyla ekrana getiriyor ama diyaloglar güzel olmuş. Süresi de kısa olduğu için ‘Neyin Eksik’ tutar diye düşünüyorum.

Bir önceki yazımız olan Conan O'Brien'dan Hakan Şükür'e kutlama! başlıklı makalemizde Conan O'Brien, doğum günü ve hakan şükür hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *