İtirazım Var filmi ve Onur Ünlü

‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ ile geçen yıl İstanbul Film Festivali’nde ulusal yarışmadan En İyi Film Ödülü ile dönen yönetmen Onur Ünlü, yeni filmi ‘İtirazım Var’ı tamamlamak üzere. 18 Nisan’da vizyona girecek polisiye türündeki filmin çekimlerinin bitmesine birkaç gün kala yönetmen basın mensuplarını Kasımpaşa’daki sette ağırladı. Serkan Keskin, Hazal Kaya, Öner Erkal ve Umut Kurt’un da aralarında olduğu bir oyuncu kadrosuna sahip film bir dedektif imam hikayesi etrafından şekilleniyor. Ünlü’ye göre Selman Bulut adlı imamın itirazı var: “Enteresan bir adam. Antropolojiyle ilgilenmiş, bağlama çalıyor, eskiden boks yapmış. Arada sırada hırpalıyor insanları ama sanıldığı gibi silahları sevmiyor. Eğlenceli bir adam. Bir cinayet işlenir, çözmek bizim imama kalır, o da kolları sıvar.”

‘Din adamı dedektif ilk değil’
Bulut, Ünlü’nün öğrencilik yıllarından beri aklında olan bir karakter ama hikayenin gelişmeye başlaması, 2010’da Sırrı Süreyya Önder’le birlikte çalışmalarıyla başlıyor: “Sırrı Süreyya Önder’le bir şeyler yazmıştık, çekmeden önce yeni bir versiyon yazdım. Önder’in de filmde bir rolü var, eski bir askeri canlandıracak.”
İngiliz yazar Gilbert Keith Chesterton’ın Peder Brown karakterini örnek verip, din adamı dedektiflerin kendi icadı olmadığını söyleyen Ünlü’ye göre filmin klasik polisiyeye yakın duracak ve yönetmenin sinemasında görülen “fantastik öğeler” bu filmde yok: “Birkaç tane polisiye türü vardır. Bir türde polis dedektiftir, bir türde özel dedektif vardır. Veya karakter kahramanın polislikle, dedektiflikle alakası yoktur ama başına iş açıldığı için o olayın içine girmek zorunda kalır. Bizimki de öyle bir karakter.”
‘İtirazım Var’ Ünlü’nün on filme tamamlamayı planladığı ‘Milli Cinayet Koleksiyonu’ adlı serinin ‘Polis’ ve ‘Celal Tan ile Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi’nden sonraki üçüncü halkası olacak. Ünlü, Gezi olayları, Dolmabahçe Camii ve imamıyla ilgili göndermeler olup olmayacağı üzerine bir soru üzerine “Açıktan gönderme yok. Fakat bizim imamımız o çocuklara kapıyı açardı” diyor.

NİL KURAL

Bir önceki yazımız olan Comvex İstanbul fuarı açıldı başlıklı makalemizde Comvex İstanbul fuarı, hafif ticari araç ve Ticari araş fuarı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *