Itır Esen: Kadir Doğulu çocuğum gibi

Show TV’de cumartesi akşamları yayınlanan “Fatih Harbiye” dizisinde İnci Arcaoğlu’nu canlandıran ünlü oyuncu Itır Esen’le dizisi, rolü, çocukları, tutkusu futbol ve Beşiktaş’ı konuştuk.

Dizide, oğlu “Macit”in (Kadir Doğulu) Neriman’a aşık olduğunu bildiği halde ailenin çıkarları uğruna onun sevmediği birisiyle evlenmesini isteyen “İnci Hanım” (Itır Esen), gerçek yaşamında çocuklarının özel hayatına bu kadar karışıyor mu?
Çocuklarımın özel hayatlarına ve tercihlerine kesinlikle karışmam. Tamamıyla özgürler. Çocuklarımın mutluluğu benim için her zaman ön planda gelir. Onlar kiminle ve nasıl mutlularsa öyle yaşamalarını isterim ve desteklerim.

Yaklaşık 40 yıldır sanat dünyasının içindesiniz. Birçok sinema filmi ve dizide rol aldınız. Senaryo yazdınız. Eski eşiniz Yavuz Turgul yönetmen, çocuklarınız Nisan ve Ahmet de sinema sektöründe çalışıyorlardı. Şu anda çocuklarınız yine anne-baba mesleğini sürdürüyorlar mı? Evliler mi, torun sevgisini tattınız mı?
Ne yazık ki hâlâ torun sahibi değilim. Çocuklarım evlilik çağına geldiler, ama henüz evli değiller. İnşallah evlenirlerse öyle bir güzelliğe de sahip olurum. Birlikte yaşıyoruz ve bu çok keyifli. Sektör olarak da bize yakınlar. Reklam sektöründeler şu an. Kızım Nisan, daha önce dizi sektöründe rejide çalıştı. Oğlum Ahmet, kısa filmler çekiyor. Mesleklerimiz birbirine yakın yine.

“Fatih Harbiye” önümüzdeki sezon da devam edecek mi? Nasıl bir sezon finali bekliyor seyircileri?
Evet, dizimizin maşallahı var. Her şey çok güzel gidiyor. Çok heyecanlı sahnelerimizin geldiğini söyleyebilirim. Bizi çok dikkatle izlesinler çünkü çok şaşıracakları şeyler olacak. Özellikle sezon finalimiz uzun süre kolay kolay hafızalardan silinmeyecek.

“Fatih Harbiye”nin set ortamı nasıl? Çekimler dışında nasıl vakit geçiriyorsunuz?
Setimiz gerçekten inanılmaz güzel. Çok uyumlu. Başta Yapımcımız Ata Türkoğlu olmak üzere tüm ekip birbirine son derece destek oluyor. Hocamız, yönetmenimiz Sadullah Celen gerçekten hocaların hocası. Ekibimiz çok güler yüzlü ve uyumlu. Biz çok keyif alarak çalışıyoruz. Tabii bu da seyirciye yansıyor. Kadir, gerçekten oğlum gibi. Kızımla aynı sene doğdular ve aralarında bir gün var. Kızım da esmer, Kadir oğlum da. Öz çocuğum gibi. Onun için hiç zorlanmıyoruz anne oğlu oynarken. Çok seviyoruz birbirimizi nazar değmesin.

‘Futbolda kadınların ceza unsuru yapılmasına karşıyım’

Fanatik bir Beşiktaşlı olduğunuzu ve kongre üyesi olarak takımınızın hiçbir maçını kaçırmadığınızı biliyoruz. Ülkemizdeki kadınların futbola daha çok ilgi duyması için neler yapılmalı?
Gerçekten fanatik bir Beşiktaşlıyım ve futbolu da çok seviyorum. Dünyanın neresinde futbol turnuvası, futbol maçı varsa hiçbirini kaçırmam seyrederim. Babadan Beşiktaşlıyım, iyi ki de Beşiktaşlıyım. Babam, Beşiktaş’ın 41 numaralı şeref azasıydı. Ben de Beşiktaş’ın 25 senelik kongre üyesiyim. Hiçbir maçını kaçırmam kapalı üst tribün taraftarıyım. Stadımız şu an yıkıldı yeniden yapılıyor. Şimdi biraz uzaktayız mabetten. Olimpiyat yollarında bu sene gidip geliyoruz. Fakat son iki maçtır oraya da gitmiyorum. E-bilet diye bir şey çıktı. Bizim de biraz tepkimiz var açıkçası bu konuyla ilgili. Protesto ediyoruz ve gitmiyoruz. Kadınların futbolu tercih etmelerini çok istiyorum. Kadınlar ne kadar çok statlara gelirse, futbol terörü, küfürler ve çirkinliklerin giderek azalması kadınlara bağlı olacak diye düşünüyorum. Futbolda ceza veriliyor, saha kapatılıyor, seyircisiz maç deniliyor stada da sadece kadınlar ve çocuklar alınıyor. Bunu da çok yanlış buluyorum. Pozitif bir ayrımcılık olarak bakılsa da ben karşısındayım ve buna çok tepki gösteriyorum. Çünkü kadınlar bir ceza unsuru olarak kullanılıyor. Türkiye’de kadın olmak zaten zor ve bu tarz hareketleri de kadına saygısızlık olarak alıyorum ve böyle bir uygulamayı kabul etmiyorum. İnşallah en kısa sürede seyircisiz maç oynatılma fikri ortadan kalkar. Kadınların maça bilet alarak, kongre üyesi olarak, gelmesini tercih ediyorum.

MİLLİYET TV

Bir önceki yazımız olan Burak Serdar Şanal ve Öykü Çelik Yeşil Deniz'i anlattı başlıklı makalemizde Burak Serdar Şanal, Öykü Çelik ve Yeşil Deniz hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *