İthal ilaçla fiyat düşmez

Özel şirketler tarafından ilaç ithal edilmesi sonucunda ilaç kullanımının artacağını ve fiyatların düşmeyeceğini belirten Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, “Bu düzenlemenin önünde yasal engel var” dedi.

Türkiye’de ruhsatı olmadığı ya da ruhsatı olup ithalatı yapılmadığı için Türk Eczacıları Birliği (TEB) kanalıyla yurtdışından getirilen yabancı ilaçlar, bundan böyle şirketler tarafından ithal edilebilecek. İlaç şirketlerinin göz diktiği dev pazara TEB’den itiraz geldi.
TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay, Türkiye’de ruhsatsız ilaç satışının yasak olduğunu belirterek, “Bu düzenlemenin önünde yasal engel var” dedi. Düzenlemeyle birlikte ilaç sarfiyatının ikiye katlanacağını savunan Kızılay, ilaç fiyatlarında da beklenen indirimin olmayacağını söyledi.
Daha önce TEB İthal İlaç Birimi tarafından; Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde ithal edilen ve hasta veya yakınına teslim edilen ilaçlar, Sağlık Bakanlığı’nın izniyle, kamu kuruluşları ya da özel şirketler aracılığıyla dışarıdan getirilebilecek.

Dev bir pazar

Bazı şirketlerin, halihazırda 1500 kalemden fazla ithal ilaç getirilen pazarla ilgili şimdiden devreye girdiği belirtiliyor. Yeni uygulamayla, yurtdışından ilaç getirecek firmalar önce Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alıyor, daha sonra SGK ile protokol imzalıyor. Getirilen ilaçların özellikle kanser ilacı gibi yüksek maliyetli ilaçlar olması bekleniyor. İlaç sanayicileri uygulamayı destekliyor. Sanayiciler, aynı etkiye sahip farklı marka ilaçların rekabeti sağlayacağını savunuyor.
Türkiye’de ruhsat süreci tamamlanmadığı ya da ruhsatı olmadığı için TEB tarafından ithal edilen ilaçlarla ilgili dev bir pazar bulunuyor. Bu yolla getirilen ilaçların 2012’deki maliyetinin 400 milyon liraya yaklaştığı belirtildi. İlaçta ithal pazarı gittikçe büyüyor. Eski düzenlemede, sağlık raporu ve reçetesini hazırlayıp bedelini ödeyen hasta, TEB üzerinden ilaç getiriyordu.

‘Sarfiyat artar’
TEB ise düzenlemeyle ilgili yasal boşluk olduğunu savundu. Kızılay, Türkiye’de satılan ilacın ruhsatlı olması gerektiğini, ruhsatsız ilaç satışının yasak olduğunu belirterek, “Bu düzenlemenin önünde yasal engel var” dedi. İlaç ithalatı yetkisinin nasıl bir yetki olduğunun tüm yönleriyle açığa çıkması gerektiğini ifade eden Kızılay, “Ruhsatsız bir ilacın direkt olarak ulaştırılması mümkün değil” dedi.
Düzenlemeyle birlikte ilaç sarfiyatının ikiye katlanacağını savunan Kızılay, “Fiyatlarda çok bir şey değişmez. Biyoteknolojik ilaçlar çıkıyor ve bunlar oldukça pahalı. Özel şirketlere yetki verince bunlar iki katına çıkacak” diye konuştu. Kızılay, kararın ardından yabancı ilaç şirketlerinin, ilaçlarının etki alanını genişletmek için harekete geçeceğini ifade etti.

Bir önceki yazımız olan ‘Kötü Ashgar’ hangisi? başlıklı makalemizde Aftab Asghar kardeşler, ikiz ve ingiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *