İsviçre’de her yetişkine 2800 dolar

İsviçre’de her yetişkine aylık 2 bin 800 dolar verilmesi için referandum yapılacak. Evet oyu çıkarsa herkes koşulsuz olarak maaşa bağlanacak
Gelişmiş sosyal devlet imkanları sunmasıyla ünlü olan İsviçre’de her yetişkine aylık 2 bin 800 dolar (5 bin 600 TL) garanti maaş verilmesi konusunu referanduma götürmek için yeterli imza toplandı. Referandumdan olumlu sonuç çıkarsa devlet tarafından koşulsuz olarak herkese aylık olarak 2 bin 800 dolar verilecek.
Toplanan 100 bin imza ile, referandum yapılması kesinleşti.  Bir halk komitesi tarafından hazırlanan öneri, ekonomik kriz sonrası ücretlerde yaşanan dengesizliğe bir tepki olarak doğdu. Maaşlardaki adaletsizlikten rahatsız olan komite, tüm halkın ekonomik güvencesinin olmasını hedefliyor.

Uluslararası Balon Festivali 2013 - New Mexico

Uluslararası Balon Festivali 2013 – New Mexico

 

Gökyüzünde 500 renk
ABD’nin New Mexico eyaletinde 42’nci kez gerçekleştirilen Uluslararası Balon Festivali, binlerce izleyiciyi bölgeye çekti. İzleyiciler festivalin gerçekleştirildiği Albuquerque kentindeki balon parkında toplanırken, gökyüzünde yer alan 500 renkli balonun yarattığı güzel görüntüleri izlediler. Oldukça farklı şekillerde tasarlanan balonlar büyük ilgi çekti.

Kate Middleton’ın kız kardeşi Pippa Middleton

Kate Middleton’ın kız kardeşi Pippa Middleton

Hayvan derneklerini kızdırdı

İngiltere’nin Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın kız kardeşi Pippa Middleton’ın (30) İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da 50 ölü kuşla çekildiği fotoğraf hayvanseverleri kızdırdı. Avcılıkla ilgilendiği bilinen Middleton, fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da John Greig adlı bir kullanıcı tarafından paylaşılan fotoğrafta keklik ve sülünlerle görülüyor. Middleton bu yılın başında Fransa’da yaban domuzu ve geyik avına çıkarak da şaşırtmıştı.

Kendini temizleyen tişört - Tide tshirt

Kendini temizleyen tişört – Tide tshirt

Bu tişört kendi  kendini temizliyor

ABD merkezli deterjan firması Tide, dünyada ilk kez kendini temizleyen tişört üretti. Firmanın “öğrencilere çamaşır yıkamanın kolay olduğunu öğretmek” için ürettiği tişörtün baskısı çamaşır deterjanı içeriyor. Tişörtün etiketinde ise “Annenizin sizi bu tişörtle gördüğünde bağırmasına izin vermeyin. Kirlendiğinde suyun içine koyun ve gerisini Tide’ın halletmesine izin verin” yazıyor. Tişörtün yağmurda giyilmemesi de isteniyor.

Çin’de  tayfun alarmı
Çinli yetkililer, 15 ila 20 kilometre hızla Çin’e yaklaşan Fitov Tayfunu için olağanüstü önlemler aldıklarını açıkladı. Çin’in güneydoğusunda toplam 417 bin kişi bölgeden tahliye edilirken sayıları 65 bini bulan balıkçı tekneleri de çağrı üzerine kıyıya geri döndü. Bugün Zhejiang ve Fujian bölgelerinde yerel saatle sabah etkisini göstermesi beklenen tayfunun beş bölgeyi şiddetli yağışlarla etkilemesi bekleniyor. Yetkililer çeşitli sahil bölgelerine tayfun sonucu 250 milimetre yağış düşebileceğini belirtti.

Geldof: Bütün insanlar  2030’dan önce ölecek

İrlandalı şarkıcı ve siyasi aktivist Bob Geldof (61) dünyanın 2030’da sona ereceğine inandığını söyledi. Johannesburg’daki bir zirveye katılan Geldof, “Dünya kendini öldürmeye karar verebiliyor. Bir sonraki savaş Birinci veya İkinci Dünya Savaşı olmayacak, bir sonraki sonumuz olacak. 2030’a ulaşamayabiliriz. Acil olarak iklim değişikliği sorununa çözüm bulmalıyız” dedi. n DIŞ HABERLER

Büyüyünce bu kadar sevimli olmayacak

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yer alan “Good hope garden” hayvanat bahçesi, ev sahipliği yaptığı beyaz kaplanlarla büyük ilgi çekiyor. 8 gün önce doğan ve henüz ismi konulmayan bir beyaz kaplan yavrusu hayvanat bahçesinin en yeni üyesi oldu. Dünyada sadece 500 beyaz kaplan kaldı.

Kurtardığı kızı ağırladı
NEW York’ta trafik kazası geçiren ve orada bulunan dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz tarafından ilk müdahalesi yapılan Sian Green isimli 24 yaşındaki genç kadın, Dr. Oz Show’a katıldı. Green “Hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını biliyorum” dedi.

 

Bir önceki yazımız olan Gizem Akhan’ın ailesi konuştu başlıklı makalemizde Aktivist, Gizem Akhan ve Gizem Akhan Greenpeace hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *