İşte mükemmel kahvenin sırları

En iyi kahve nasıl yapılır? En iyi kahve çekirdeği hangisidir? Kahve nasıl öğütülür? Kahve nasıl yapılır? 

ABD’li iki eski donanma askeri olan Michael Haft ve Harrison Suarez, mükemmel kahve yapmanın sırrını ortaya koydu. İkili, birlikte kaldıkları dönemde geliştirdikleri yöntemleri ve kahveyle ilgili istatistiksel bilgileri bir araya getirerek oluşturdukları formülü “Perfect Coffee at Home” (Evde Mükemmel Kahve) isimli kitaplarıyla paylaştı.

Buna göre, mükemmel kahvenin “Altın Oran” denilen ölçüsü bir ölçek kahveye 17.42 ölçek su konularak elde ediliyor. Bunun için kullanılan ölçeğin cinsi farketmiyor. Mükemmel kahve için dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar şöyle:

İyi kahve çekirdeği: Kaliteli bir kahve çekirdeği satın almak lezzetli bir kahve içmenin temel şartını oluşturuyor. Çok fazla kavrulmamış kahve çekirdekleri öneriliyor.

Öğütme: Kahve çekirdeklerini öğütme işleminin mümkün oldukça kahvenin yapılmasından kısa süre öncesine kadar bekletilmesi gerekiyor. Zira, içeriğinde birçok bileşim olan kahve oksijenle buluştuğunda bu bileşimlerin tadını ve özelliğini yitirebiliyor.

Saklama: Çekilmiş kahvenin mümkün oldukça hava almayan ve güneş görmeyen oda sıcaklığındaki bir ortamda tutulması gerekiyor. Şayet iki hafta boyunca tüketilmeyecekse buzdolabında saklanması uygun kabul ediliyor.

Teknik: Kahveyi demleme tekniğinde tek bir yol benimsenmesi önemli. Zira, sürekli aynı yolu izleyerek hataları ve eksikleri bulmak daha kolay oluyor.

Malzemeler: Kaliteli kahve içmenin bir başka bedeli ise, gerçekten kaliteli pişirme ürünleri kullanmaktan geçiyor.

Su sıcaklığı: 90 ila 94 derece arasında demlenmesi kahvenin lezzetini garantileyen bir diğer püf noktası.

Çalkalama: Kahvenin demlenmesi sırasında demlendiği kabın hafifçe çalkalanması dibe çöken kahvelerin de temiz suyla çözülerek dağılmasını sağlıyor.

Uzmanlık: Tüm bu kurallara uygun kahve yapılabildikten sonra altın oran ve demleme süreçleri özel zevklere göre değiştirilebiliyor.

Bir önceki yazımız olan 5 yıldızlı skandal! başlıklı makalemizde 5 yıldızlı otel, 5 yıldızlı skandal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *