İstanbul’dan Roma’ya Osmanlı panoraması

elif şafak’ın yeni kitabı, elif şafak fil bakıcısı, elif şafak 2014, elif şafak çota

2009 tarihli ‘Aşk’ romanı ‘en kısa sürede en çok satan roman’ unvanını elde eden romancının yeni romanı, bir fil ile bakıcısının hikâyesini ele alacak

Elif Şafak’ın Mimar Sinan’ın en ünlü cami ve köprülerinin yapımında çalışan bir fil ile bakıcısının hikâyesini anlattığı yeni romanı aralık ayında okurları ile buluşuyor.
Şafak, yeni kitabında üç dinden (Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi) insanı aynı gök kubbenin altında buluşturuyor. Topkapı Sarayı’nın bahçesinde yaşayan Çota isimli filin, uzun hayatı boyunca üç sultanın iktidarına, saray ve sanat entrikalarına tanık oluyor.

Her kesimdekiler var

Kitapta ayrıca mimarlık, fikir ve bilim alanında ilerlemelere ve her alanda peş peşe nice yıkım da yer alıyor. Hindistan’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Roma’ya uzanan bir serüvenin anlatıldığı roman, sarayın en tepesindekilerden toplumun en itilmişlerine kadar bir Osmanlı panoraması sunuyor.

‘İskender’ tartışması
Aralarında “Mahrem”, “Araf”, “Siyah Süt” ve satış rekorları kıran “Aşk”ın da olduğu pek çok romanı bulunan Elif Şafak’ın yayımlanan son romanı, geçtiğimiz yıl ağustos ayında piyasaya çıkan “İskender”di. “İskender” daha matbaadayken internet kitapçıları ve kitabevleri tarafından toplamda 165 bin ön sipariş aldı. “İskender”in Elif Şafak’ı erkek kılığında gösteren kapağı uzun süre konuşulmuştu.

Bir önceki yazımız olan İlk beyin geliştirildi başlıklı makalemizde bilim, geliştirilen ilk beyin ve Labarotuvarda geliştirilen ilk beyin hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *