İstanbul’daki cemevine silahlı saldırı

Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği’nde önceki gece saat 03.05’te silahlı saldırıda bulunmak isteyen iki kişi silah ateş almayınca güvenlik görevlisini darp ederek olay yerinden kaçtı.
Olayda gönüllü olarak cemevinin güvenliğini sağlayan Mehmet Ceylan yaralandı. Saldırının Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve parklarda yaşayan Alevi Türkmenlere yönelik olduğu öne sürüldü. Cemevinde kalan Suriyeli Alevi Türkmenler olay anında büyük bir korku yaşadı.

Görüntüleri var
Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği Başkanı Zeynel Odabaşı, “Güvenlik kameralarımızın çektiği görüntülerde her şey çok net. Eli silahlı iki kişi beyaz bir araçla kapının önünde duruyor ve kapıyı tekmeleyerek, ‘Siz bunları (Suriyelileri) burada nasıl barındırırsınız? Bunun hesabını vereceksiniz, açın kapıyı’ diye bağırıyor. Suriye’den gelen kardeşlerimizin güvenliği için cemevinde kalan arkadaşımız Mehmet Ceylan kapıya doğru yönelince silahı ona doğrultuyorlar. Ancak silah ateş almıyor. Duvardan atlayıp içeri girdikten sonra Ceylan’ın kafasına silahın kabzasıyla vuruyorlar. Biri de cemevinin idari binasının içine ve bahçedeki çadıra bakıyor. Dakikalarca Suriyelileri arıyorlar. O sırada binada yöneticilerimizden Mehmet Kurnaz da var. O pencereye çıkınca bu kez ona silah doğrultuyorlar.
Silah burada da ateş almıyor. Suriyeli bulamadıkları için de kaçıyorlar. Burada bir katliam yaşanabilirdi. Silah ateş alsaydı belki de o iki arkadaşımız bugün aramızda olmayabilirdi” diye konuştu. Olayla ilgili olarak 2 kişi, polisin düzenlediği operasyonla yakalandı. Bu kişilerin esnaf oldukları öğrenildi.

El Nusra’nın işi
Saldırının ardından cemevine giden CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, olayın hükümetin Suriye politikalarının bir ürünü olduğunu öne sürerek, “Başbakan Erdoğan’ın şurekasının izlediği etnikçi mezhepçi politika neticede Türkiye’ye de yangını sıçratabilir. Bu mahallede olan saldırı da AKP’nin izlediği mezhepçi, ötekileştiren, nefret uyandıran politikalarının devamıdır” dedi. Aygün, twitter’dan da, “Bu gece sabaha karşı Gazi Karayolları Cemevine gelen silahlı iki kişi bir canı yaraladı ve cemevinin eşyalarını tahrip etti. AK itler veya beslemeleri El Nusra işi olan saldırıyı lanetliyoruz” diye yazdı.

Bir önceki yazımız olan Siyasilerin insani yanını göstermek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *