İstanbul’da Eylül ayı etkinlikleri

Tatil sonrası İstanbul’da hayatı güzelleştirecek etkinliklere bakmanın şimdi tam zamanı

1- 13. İstanbul Bienali: İKSV’nin düzenlediği, Koç Holding’in sponsor olduğu bienal ayın 14’ünde başlıyor, 20 Ekim’e kadar devam edecek. Küratörlüğünü ise Fulya Erdemci yapıyor. Başlık: “Anne, ben barbar mıyım?” Bu yıl 80’in üzerinde sanatçı katılıyor. Sergiler Antrepo No:3, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Arter, Salt Beyoğlu ve 5533’te gerçekleşecek. Üstelik bienal bu yıl ücretsiz.

2- Rock’n Coke: En heyecanla beklenen festivallerden biri. 6-7-8 Eylül’de Hezarfen Havaalanı’nda gerçekleşecek. “Ana sahnede kimler olacak?” derseniz, Hurts, Arctic Monkeys, Editors, The Prodigy,
Jamiroquai diye saymaya başlarım.

3- Artinternational Istanbul: Şehrin yeni çağdaş sanat fuarı. Dyala Nusseibeh koordinatörlüğünde gerçekleşiyor. Damien Hirst’ten Nevin Aladağ’a usta isimlerin işleri yer alıyor. Uluslararası 62 galeri katılıyor. Türkiye’den katılacak galeriler: ArtSümer, Egeran Galeri, Galeri Zilberman, Galeri Mana, Galerist, Pi Artworks ve X-ist. Ne zaman, nerede? 16-18 Eylül’de Haliç Kongre Merkezi’nde.

4- Anish Kapoor İstanbul’da sergisi: 2012 Olimpiyatları’nda Londra’nın kamuya açık alanda yer alan en büyük heykelini yaptı İngiliz sanatçı Anish Kapoor. Soyut heykelleriyle tanınan Kapoor’un sergisi Sakıp Sabancı Müzesi ve Akbank Sanat’ta 10 Eylül’de açılıyor. Heykel ile mimarinin, mühendislik ile teknolojinin buluştuğu sergi 5 Ocak’a kadar devam edecek.

5- Filmekimi: Bu yıl Filmekimi’nde 40’a yakın film izlemek mümkün. 28 Eylül’de başlıyor, 6 Ekim’e kadar devam edecek. Bir an önce programı incelemekte ve bilet almakta fayda var.
6- Akbank Caz Festivali: Bu yıl 23. yılını kutlayan festival 25 Eylül’de başlıyor, 12 Ekim’e kadar devam edecek. Festivalde Cassandra Wilson, Harriet Tubman, Enrico Rava, Mare Nosytrum ve Nicholas Payton gibi isimleri izlemek mümkün.

7-Lana Del Rey konseri: Paradise turnesi devam ediyor. Daha önce ertelenen konser sonunda
gerçekleşiyor. Lana Del Rey’in Türkiye’deki ilk konseri 20 Eylül’de Küçükçiftlik Park’ta.

8- Leyla The Band: Çok sevilen ve daha sonra yayından kaldırılan TV dizisi “Leyla ile Mecnun”un oyuncuları ve yönetmeninden oluşan müzik grubu 16 Eylül’de Küçükçiftlik Park sahnesinde. Konser sırasında dev ekranlarda diziden bölümler de izlenebilecek. Ayrıca sürpriz sanatçılar da gruba destek verecek.

9- Sipa Kuşağı sergisi: Gökşin Sipahioğlu’nun kurucusu olduğu Sipa Press Haber Ajansı’nın fotomuhabirlerinin sergisi. Geçen 40 yıl içinde gerçekleşen önemli olayların fotoğraflarıyla yakın tarihe tanıklık etmek mümkün. Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek sergi 26 Eylül’de açılıyor. 31 Aralık’a kadar görülebilir.

10- Altfest ’13: Alternatif sahnelerin ilk festivali tiyatro severleri sevindirecek. 5-13 Ekim’de gerçekleşecek. Festivalde Ekip, Destar Tiyatro, Tiyatro Artı, Tiyatro Fobi, Tiyatro Hal, Yan Etki ve Vagon gibi ekipler prömiyerlerini yapacak.

11- Mikro minyatür sergisi: Ukraynalı mikro minyatür ustası Mykola Syadristy’nin işlerini Kiev’de görmüş ve hayran kalmıştım. Şimdi Syadristy’nin işleri Aqua Florya AVM’de sergileniyor. İğne deliğinin içindeki deve kervanından sivrisineğin iğne ucundaki şemsiyeli kız minyatürüne kadar şaşırtıcı birçok şey görmek mümkün. Sergi 17 Şubat’a kadar devam edecek.

Bir önceki yazımız olan Yeni sezonun bomba filmleri başlıklı makalemizde 12 Years a Slave, 12 Years a Slave filmin konusu ve Fading Gigolo hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *