İstanbul’da deprem olacak mı? 2014

İstanbullular dün depremle uyan’dı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’ne göre merkez üssü Arnavutköy Karaburun olarak açıklanan 3.8 büyüklüğündeki deprem sabaha karşı 03.56’da, yerin 16 kilometre derinliğinde meydana geldi. Arnavutköy’e bağlı Karaburun köyünü sallayan deprem şehir merkezindeki bazı ilçelerde de hissedildi.
Milliyet’e konuşan uzmanlar Karadeniz’de depreme çok alışık olunmadığını belirterek, sarsıntıların normal olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Okan Tüysüz (İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi): “Bölge çok deprem yaşanan bir bölge değil. Deprem oluşturabilecek nitelikte fayların varlığını bilmiyoruz. Ancak bu büyüklükteki depremler, çok önemli ve aktif olmayan faylara bağlı olarak gelişebiliyorlar. Çok ciddiye alınacak ve büyütülecek bir sarsıntı olduğunu düşünmüyorum. Geçtiğimiz Mart ayında bölgede benzer nitelikte bir deprem daha yaşanmıştı. Bir takım küçük kırıklara bağlı küçük ölçekli depremler olağandır. Bölge yıkıcı depremler beklediğimiz bir bölge değil. Marmara’yla ilgisi olmayan bir alan.”

‘O bölgede yükselme var’

Prof. Dr. Naci Görür (İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Öğretim Üyesi): “Sığ ve küçük bir deprem. O bölgede ciddi bir fay yok. Kıyıya paralel, yani Karadeniz’in kıta yamacı dediğimiz yamaca paralel bazı normal faylar var. Muhtemelen o faylardan hareketle bir deprem meydana geldi. O bölgede belli yükselmeler var. Fazla olmasa da kara yükseliyor. O düşey hareketlere bağlı olarak meydana gelmiş bir deprem olarak değerlendirilebilir. Tektonik olarak daha suskun bir bölge. Bölgenin etkilenmesi ancak Marmara’dan geçen Kuzey Anadolu fayının oluşturacağı depremle olur. Mesafe de uzak olduğu için, burası korku verecek, endişe yaratacak bir deprem bölgesi değil.”

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *