İstanbul’a yeni fuar geliyor

Uluslararası sanat fuarlarına ortak olan Angus Montgomery ve Türkiye’den Fiera Milano İnterteks’in işbirliğinde düzenlenen ArtInternational, en dikkat çekici yönlerinden biri yer alacak galerileri seçkin bir seçiciler komitesiyle belirlemiş olması.

Öne çıkan galeriler arasında Londra’dan Pace ve Lisson Gallery, Paris’ten Yvon Lambert, Berlin’den Arndt bulunuyor. Türkiye’den fuara 10 galeri katılıyor. Katılacak galerilerden Galeri Manâ, Ayşe Erkmen’in; Galeri Non, Extramücadele ve Uriel Orlow’un, Pilot Galeri, Halil Altındere’nin çalışmalarıyla fuarda yer alacak. Artistik direktörlüğünü Stephane Ackermann’ın üstlendiği fuar kapsamında galeri sergileri dışında sanatsal aktiviteler ve özel projeler de düzenlenecek. David Claerbout’un ilk gösterimini ArtInternational’da yapacağı ve süregelen kamera hareketliliğiyle çektiği “Travel” (1996-2013) adlı videosu Avrupa ormanlarından Amazon’lara oradan da banliyö arazilerine uzanıyor.

Performans sanatçısı Camila Rocha’nın fuarın açılışında lokal bir bando ekibiyle düzenleyeceği “To See The Band Passing By” adlı performansı 2007’de hayatını kaybeden sanatçı Hüseyin Bahri Alptekin’in anısına sergilenecek. Küratörlüğünü Özkan Cangüven’in yaptığı Alternatifler Bölümü adlı bölümde ise kâr amacı gütmeyen 10 kurum yer alıyor. Fuarın düzenlendiği Haliç Kongre Merkezi’ndeki mekânın tasarımı ise Erhan Patat’a ait. 12.00 – 20.00 saatleri arasında gezilebilecek fuarda günlük tam biletler 30 TL, 3 günlük tam bilet 60 TL ve 3 günlük Öğrenci 15 TL olarak satılıyor. Fuarın dün gerçekleşen açılış resepsiyonuna ise Cem Yılmaz, Komet, Hera Büyüktaşçıyan, Mine Söğüt, Bahadır Baruter, Bahar Kongel’in de aralarında olduğu pek çok önemli isim katıldı.

Bir önceki yazımız olan 13. İstanbul Bienaline özel etkinlikler başlıklı makalemizde 13. İstanbul Bienaline, Bienal ve bienal etkinlikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *