İstanbul trafiğine Başbakan Erdoğan yorumu

İstanbul’da son haftalarda yaşanan trafik sıkıntısını değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Ak Parti iktidarına saldıran yazılı ve görsel medya, ‘İstanbul trafiğinin hali ne olacak’ yatıyor, kalkıyor, bunu söylüyorlar” diyerek, trafik sıkıntısının geçici olduğunu söyledi.
Kayışdağı’ndaki İETT Anadolu Garajı’nda dün düzenlenen 758 otobüsün hizmete alım töreninde konuşan Erdoğan, 1994’te İstanbul’a büyükşehir belediye başkanı olduğunda kentin nüfusunun 9 milyon, hatta 8,5 milyon olduğunu belirterek, şu anda İstanbul‘un nüfusunun 15 milyona çıktığını anımsattı. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

‘Londra’da da böyle’
“Türkiye’de 17 milyon motorlu araç var. İstanbul’daki motorlu araç sayısı 3 milyon 65 bin. Yani Türkiye’deki her 6 araçtan bir tanesi İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’da yılda ortalama 350 bin motorlu araç trafiğe giriyor. Buna rağmen İstanbul’daki trafiği rahatlatmak için büyük yatırımlar yaptık ve yapıyoruz. Son zamanlarda Ak Parti iktidarına malum şekilde saldıran yazılı ve görsel medya ikide bir ne diyor? ‘İstanbul trafiğinin hali ne olacak?’ Yatıyorlar, kalkıyorlar, bunu söylüyorlar. İngiltere’nin meşhur Londra’sına belli saatlerde giremezsiniz. Özel ödeme yapmak zorundasınız. Öyle ufak tefek paralar da değil ha. 20 paund, 30 paund ödemek zorundasınız ki merkeze girebilesiniz.”

‘Herkesin bir arabası var’
Belediye başkanlığı döneminde kendisinin nakil ilmuhaberi teklifi getirdiğini hatırlatan Erdoğan, ”Diyelim ki İstanbul’a geliyorsunuz. İstanbul’da evin var mı? İstanbul’da işin var mı? Niye geliyorsun İstanbul’a? Dediler ki ‘İstanbul’a gelmeyi bu belediye başkanı yasaklıyor’. Hani buna benzer bazı güzel benzetmeler var. Desinler, hiç önemli değil” dedi.
Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Ulaşımı rahatlatmak için altyapıya yatırım yapıyoruz. Araç sayısı nedeniyle saatlerimiz trafikte heba oluyor. Bunun farkındayız. Çevre ciddi şekilde kirleniyor. Bir kilometre yola vatandaşımız aracı ile gidiyor. Her arabada bir kişi seyahat ediyor. Metro boş giderken aynı güzergâhta binlerce aracın içinde tek kişi yol alıyor. Biz bu kadar zengin bir ülke değiliz. Özellikle akaryakıt konusunda. Son günlerdeki trafik sıkıntısı geçicidir. Ama mevcut sıkıntıyı görmemezlikten gelemeyiz. Aile içinde evin beyinin de, hanımının da aracı var. Toplu taşımadan şikâyet olabilir, hatlarda yoğunluk olabilir. Toplu taşımaya talep oldukça bunlar düzelir. Ne yapacak belediye başkanı veya hükümet? ‘İstanbul’dan sizi kovuyoruz’ mu diyecek?

‘Tek dile hayır’
İstanbullu olarak otomobille olan ilişkimizi mutlaka ama mutlaka gözden geçirmemiz gerekiyor. Ulaşımın özel araçlarla değil, toplu ulaşım araçlarıyla yapılması gerekiyor.”
Okullarda Öğrenci Andı’nın kaldırılmasına gelen tepkilerle ilgili “Çocuklara her gün slogan attırılarak cumhuriyet büyümez” diyen Erdoğan, “Tek vatan, tek devlet diyoruz. Ama tek dil hayır. Resmi dilde tek dil. Bunun dışında herkesin diline saygı duyacağız. Herkesin dinine saygı duyacağız. Ne dil ne din dayatması yapabiliriz. Bizi bütünleştiren unsurlar var. Resmi dil tek. Ana dilde eğitim. Kur kendi özel okulunu, orada ana dilini ver ama devletin okulunda bunu yapamayız. Demokrasi paketinde bunları açıkça ortaya koyduk” dedi.

 

Direksiyon başına geçti
İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan’a 1950’li yıllarda kullanılan “nostalji tramvayı”nın maketini hediye etti. Erdoğan, bu sırada meydanda bulunan kalabalığa Rabia işareti yaparak, “Rabia’yı unutmayın” diye seslendi. Erdoğan, daha sonra yeni alınan İETT otobüsünün direksiyonuna geçti.

Bir önceki yazımız olan Melih Gökçek'le fena dalga geçtiler! başlıklı makalemizde ankara kedisi, gezi olayları ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *