İstanbul Moda Haftası’nın enleri!

En çok beğenilen: Zeynep Tosun’un koleksiyonu moda editörlerinden de izleyicilerden de tam not aldı. Özlem Kaya defilesi de çok konuşuldu.

En çok beğenilen ‘offsite’ defile: Kuruçeşme Arena’dan gece 22.00’de Tepebaşı’ndaki İngiliz Konsolosluğu’na ancak Özgür Masur için gidilirdi. Özgür Masur, özellikle gece kıyafetleriyle Feryal Gülman’dan Beren Saat-Kenan Doğulu çiftine kadar bütün izleyenler tarafından beğenildi. Defileyi sadece 200 kişi izleyebildi. Defile sonrasında partide de bol bol eğlenildi.

En çok beğenilen sunum: Hande Çokrak’ın markası ‘Maid in Love’ın stüdyoda gerçekleşen sunumunda gerçek mankenler yerine koleksiyonun adı ‘Tuhafların Gemisi’nden de anlaşıldığı gibi tuhaf karakterler kullanıldı. Styling’ini Tarkan’ı da giydiren Ceyda Balaban yaptı. Koleksiyon kadar sunum da etkileyiciydi.

En ses getiren defile müziği: Niyazi Erdoğan’ın daha önceki defilelerinde olduğu gibi son defilesinde de koleksiyonu kadar defile müzikleri de ilgi çekti. Final Mabel Matiz’in ‘Sultan Süleyman’ yorumuyla oldu.

En popüler manken: Didem Soydan. Hemen her defilede podyumdaydı, defilede değilse de American Express Skybox’da uyurken rastlıyorduk kendisine. Didem Soydan sayesinde Can Bonomo da hemen her defilenin ön sırasında yerini aldı.

En mesaj kaygılı: ‘Red Beard by Tanju Babacan’ defilesinin finalinde Tanju Babacan’ın başını örtmesi ve ‘Yasak ne ayol!’ yazılı mesajıyla ne demek istediği tam olarak anlaşılmadı. Bu kadar anlaşılmaz mesajın yeri ve zamanı mıydı, tartışılır.

Haftanın polemiği: Bir TV sunucusunun dekolte kıyafeti nedeniyle işini kaybedip kaybedemeyeceği konusu moda haftasında da en çok konuşulanlardan oldu. Defilelerde gördük, moda tasarımcılarımız Gözde Kansu’yu da dekolteyi de destekliyor.

En iyi şov parçası: Zeynep Tosun’un Swarovski taşlarla işlediği ışıltılı transparan haki renkli file tulumu çok beğenildi. Hatta Swarovski’nin uluslararası arşivine de katılacak.

En sosyal medya temalı: Mehtap Elaidi, ‘Kaf’dan by Elaidi’ defilesinde sergilediği ‘Cynara’ (enginar çiçeği) koleksiyonuna fotoğrafını çekip Instagram’da paylaştığı cynara çiçeğinden ilham almıştı. Koleksiyonda ‘hashtag’li ve ‘like’ yazılı tişörtler de dikkat çekti. Koleksiyonu, Boyner ve YKM’de bulmak mümkün.

En bol celebrityli podyum: ADL+ Cengiz Abazoğlu. Çağla Şikel’den Ebru Şallı’ya Willma Elles’den Yolanthe Cabau’ya en çok ünlü isim Cengiz Abazoğlu defilesinde podyuma çıktı.

En gelecek vaat eden: Defilelerden gördüğümüz kadarıyla spor couture tarzıyla dikkat çeken Ece Gözen ve Burçe Bekrek. Moda dünyası bu iki isim üzerine yoğunlaşıyor.

En sanatsal sunum: ‘Lady Faith by Nazlı Soylu’. Desen tabloları ve modellerin üstünde aynı desenlerden elbiseleri birlikte sergiledi. Daha önce Diane von Furstenberg ekibinde de çalışan Nazlı Soylu’nun desenleri de Furstenberg desenlerini aratmadı.

En çok ünlü konuklu defile: Tuvanam ve Özgür Masur. Boşuna Tuvana Büyükçınar ve Özgür Masur tasarımlarını sahnelerde ve TV dizilerinde bu kadar sık görmüyoruz.

Genel durum değerlendirmesi: IMG – Doğuş organizasyonu başarılıydı. L’appart PR iyi bir iş çıkardı. Kuruçeşme Arena harika bir seçimdi. Mercedes-Benz ve American Express gibi önemli sponsorların olması moda haftasının çehresini değiştirdi. İki sponsor da özel salonlarıyla izleyicileri rahat ettirdi.
Bu sezon değişmeyen tek kötü şey, moda haftasına katılacak markalar ve tasarımcılar konusunda yeterince seçici olunmamasıydı. Bundan sonra daha seçici olmak gerekiyor.

ÇAĞDAŞ ERTUNA

Bir önceki yazımız olan Kelebeğin Rüyası Oscar'da ne yapacak? başlıklı makalemizde Belçim Bilgin, Kelebeğin Rüyası ve Kelebeğin Rüyası Oscar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *