İstanbul Moda Haftası geldi çattı

New York, Londra, Milano, Paris…
2014 ilkbahar-yaz koleksiyonlarının sergilendiği moda haftaları “dört büyükler”de sona erdi. Sıra diğer şehirlerde ve İstanbul’da. Pazartesi günü başlayacak olan etkinlik
11 Ekim’de sona erecek; medya, perakende ve moda profesyonelleri başta olmak üzere organizasyonu izlemeye gelen binlerce davetli ise bu yıl Boğaz havası alacak. Zira moda haftası Kuruçeşme Arena’da düzenleniyor.
Etkinlik IMG Fashion tarafından üstlenildi, ana sponsorlar arasına ise American Express de katıldı. Yani moda haftamızın adı bu sezon biraz uzunca: Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express.

Yeni tasarımcılara sunum olanağı
Uluslararası prestije sahip kurumların moda tasarımcılarımızı desteklemeleri elbette Türkiye’deki moda sektörü için umut vadeden bir gelişme. Nitekim IMG Fashion da geçtiğimiz sezon birincil hedeflerini “yerel marka ve tasarımcılara global platformda destek vermek” olarak belirtmişti. Tabii tecrübeli kuruluşların etkisini hisseden yalnızca tasarımcılar değil. Geçtiğimiz yıl ilk kez uygulanan numaralı oturma düzeni bu sezon da devam ediyor, her marka ve tasarımcı kendi davetli listesini ve oturma düzenini oluşturuyor.
Klasik defile izleme sistemi sistemi dışında İstanbul’da ikinci kez tecrübe edeceğimiz bir diğer konu da Studio sunumları. Podyuma alternatif olarak düzenlenen bu sunumlar sayesinde, bütçesi daha kısıtlı
olan ya da podyum defilesi gerçekleştirecek kadar geniş bir koleksiyon hazırlamamış olan yeni tasarımcılar da koleksiyonlarını sektörle buluşturma fırsatı buluyor. Bu sezon davetlilerin Studio’da koleksiyonlarını inceleyebileceği tasarımcılar arasında Nil Kandemir, Hande Çokrak, Ayşe Deniz Yeğin, Zeynep Erdoğan, Asu Aksu,
Ece Salıcı, Lady Faith, Kith&Kin, Zeynep Mayruk, Özlem Erkan
ve Beste Gürel dışında şapka tasarımcısı Merve Bayındır da var.

Şapkalarla masalsı bir dokunuş
Bayındır “Şapka tasarımı dünyada azalan, Türkiye’de ise yok olmaya yüz tutmuş bir tasarım dalı. Ben de şapka tasarlayarak günümüz insanına, hayatlarına masalsı bir dokunuş katma şansı tanımak istiyorum” diyor.
Etkinlik alanında podyumda ve Studio’da sunum yapacak tasarımcılar dışında farklı mekanları tercih eden isimler olduğunu da söyleyeyim. Örneğin Özgür Masur bu sezon defilesini İngiliz Konsolosluğu’nda gerçekleştirecek. Gösterişli mekanın Masur’un koleksiyonuna etkisi de olmuş. Ayrıca konsolosluk bu defileyle birlikte ilk kez bir Türk tasarımcıya kapılarını açmış olacak.
Les Benjamins markası ise defilesini 8 Ekim’de Galata’da açacağı mağazada düzenliyor.
33 parçadan oluşan Visual Art Surgery isimli koleksiyona sokak sanatı ilham vermiş.

Zeynep Tosun desteklenecek
Etkinliğin isim sponsoru Mercedes-Benz, tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’da da her sezon bir tasarımcıyı seçerek destekliyor. Bu sezon seçtiği isim ise bir yıl aranın ardından İstanbul takvimine dönen Zeynep Tosun oldu. “Hidden” isimli koleksiyonunu tanıtacak olan tasarımcı, duygularını “Destek verecekleri tasarımcı olarak beni seçmelerinden
çok mutluyum” diyerek ifade etti.

İstanbul ışıltısı
Organizasyona destek veren markalardan biri de “Sparkle of İstanbul/İstanbul Işıltısı” isimli projesiyle Swarovski. Zeynep Tosun, Hakan Akkaya Gizia, Tuvanam ve Ece Gözen kapanış kıyafetlerini Swarovski kristalleri kullanarak tasarladılar. Bu parçalar daha sonra markanın uluslararası arşivine katılacak. Böylece diğer ülkelerde yapılan Swarovski organizasyonlarında, davetler ve fuarlarda arşivlerden çıkıp sergilenebilecekler.

Moda dünyasından

Sanaldan gerçeğe

BİR yıldan uzun zamandır hizmet veren internet sitesi Shopi go’nun Nişantaşı’ndaki ofisinin altı randevu sistemiyle çalışan bir mağazaya dönüştürüldü. Kadın ve erkek giyim, sanat, tasarım, teknoloji gibi geniş bir yelpazede satış yapan The Loft isimli mağaza pazar günleri hariç haftanın altı günü 09.30-20.00 saatleri arası açık. Randevu almak için: (0212) 325 35 95

Punk’çı oldu
Karl Lagerfeld kendi adını taşıyan markası için hazırladığı son koleksiyonuyla punk’a merak sardı. Net-A-Porter.com’da satışa sunulan 11 parçalık koleksiyonda ekose, deri, fermuar gibi punk’la özdeşleşen detaylar bir araya gelmiş.

Bir çanta, iki model
Omuzda taşınan uzun saplı çantalar ellere özgürlük sağlıyor, elde taşınabilen kısa saplı çantalar ise daha zarif görünüyor. Neyse ki moda dünyasında çareler tükenmez. Porsche Design’ın Twin Bag’i tam da bu iki ihtiyacı karşılayacak şekilde tasarlanmış. Ayarlanabilir sapları sayesinde omuzda ya da kolda taşınabilen bu çanta son zamanlarda ünlü yıldızların da favorisi. Uma Thurman bordosunu, Katie Holmes mavisini kullanırken, Julianne Moore’un tercihi de deve kuşu derisinden yapılan model oldu. Floransa’da işinin ehli zanaatkarlar tarafından yapılan çantayı markanın Maçka’daki mağazasında bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 12 bin köyün ismi değişebilir! başlıklı makalemizde demokratikleşme paketi, köy isimleri değişecek mi ve Köy isimlerinin değişmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *