İstanbul metrosu ve dünya metroları

Dünyanın ilk metro sistemi bizim Tünel’i saymazsak- Londra’da 1863 yılında açılmış. Bugün London Underground, 404 km’lik uzunluğuyla şehrin her noktasına ulaşımda büyük kolaylık sağlıyor.
Paris ve New York metroları, hem pratik kullanımı, hem de yaygınlıklarıyla ünlü… Bir yabancı bile kolaylıkla yolunu bulabilir.
Yeraltı şehir ulaşımında bir numara olan bu üç metropol dışında, Berlin’den Stockholm’e, Moskova’dan Atina’ya, farklı şehirlerin metrolarını kullandım. İstanbul’da da çok, ama çok geç kalınarak yapılan metro hattının da müdavimiyim.
Hoş, metro durağına ulaşana kadar ne badireler atlatılıyor, ne kadar zaman harcanıyor, en iyi İstanbullular bilir…

Seçim kampanyası gibi
Dün hemen her gazetenin birinci sayfasında bir ilan yayımlandı. Büyükşehir, İstanbul’da hangi hatların yapıldığını ve yapılmakta olduğunu duyurdu. Sadece ilan ve haber yoluyla değil, üst geçitlerden billboard’lara, “Her yerde metro, her yere metro” sloganıyla dev bir kampanya başladı.
Böylelikle yerel seçim kampanyasının startı da gayrı resmi olarak verilmiş bulunuyor! (Bütçesi ne kadar ve nereden karşılanıyor acaba?)
Evet, 2019’da İstanbul, dünyanın pek çok gelişmiş şehrinden (muhtemelen şimdiki verilere kıyasla) daha uzun bir metroya kavuşacak…
Bu habere hangi İstanbullu sevinmez? Gerçi 2023’te nüfusu 23 milyona ulaşacağı tahmin edilen bir şehirde, yedi milyon insanın metroyla “her yere” gidebilmesi yeterli olmayacak ya, hadi neyse…
Ağır trafik yükünün altında her gün daha fazla ezilen İstanbul için zaten metro sistemini geliştirmekten, deniz yollarını daha etkin kullanmaktan başka çare yok!

Hangi metropolde var?
Ancak şimdiye kadar gezdiğim, gördüğüm hiçbir metropolde “metro yapıyoruz” diye reklam yapıldığını ne gördüm, ne de duydum. Hele, Başbakan’la belediye başkanının yan yana alkış tuttuğu bir kampanya görseline hiç rastlamadım.
Nüfusu 15 milyonu aşan, korkunç yanlış planlanan bir dünya kentinde kolay toplu ulaşımı sağlamak, bir belediyenin başlıca görevi değil mi zaten?
İstanbul’da belediyenin gurur duyacağı, reklamını yapabileceği asıl başarı ve kararlılık, metro kazıları sırasında bulunan tarihi eserlerin ihyası… Şehrimizin ta sekiz bin yıllık öyküsünün tüm dünyaya anlatılması… Yenikapı kazısı, “ödenek yok” diye durduruldu!
Dünyanın her yerinde modern metrolar yapılıyor. Ama şehrin altından tarih öncesine uzanan bir mirasın çıktığı hangi kent var?
“Her yere metro, her yerde metro” sloganına gelince… Daha yaratıcı bir slogan bulunamaz mıydı?

METROPOLLERDE HER YER METRO

* Dünyanın 54 ülkesinde 188 metro sistemi bulunuyor. Mesela New York, en çok durağı olan, toplamda en uzun (1355 km) şehiriçi demiryolu hattına sahip.
* 526 km’lik Seoul Metropolitan Subway, kesintisiz metro yolculuğunda bir numara… Tokyo’da ilki 1925’te kurulan, dört farklı metro sistemi var.
* Hanoi’den Shiraz’a… Çin’in dokuz ve Hindistan’ın yedi şehrinde, pek çok dünya şehrinde de yeni metro sistemleri inşaat aşamasında.
* İstanbul’un metro hattı uzunluğunun şu andaki toplamı 138 km. Topbaş, 2019’a kadar 400 kilometreye ulaşılacağını açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Taraftar kulüplerine büyük operasyon! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *