İstanbul Boğazı’na gürültü denetimi

İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Ahmet Ayyıldız başkanlığındaki ekip, gece saatlerinde Beylerbeyi İskelesi’nden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait botla denize açılarak, boğaz kıyısında yer alan eğlence mekanlarına yönelik ses ölçümü gerçekleştirdi.

Ayyıldız, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, eğlence merkezlerine ilişkin ses ölçümü gerçekleştirdiklerini belirterek, “Müziğin açık olduğu zaman yaptığımız ölçümde elde ettiğimiz desibel ile sonradan müzik kesildiğinde elde edilen desibel arasındaki farkın 5 desibel olması lazım. Bu hesaplamaya göre kontrol ettik ve değerler yüksek çıkmadı” dedi.
Boğaz kıyısında bulunan tüm eğlence mekanlarını denetlediklerini aktaran Ayyıldız, “Yaz boyunca sürekli yaptığımız bu denetimlerde herhangi bir problem çıkmamıştır. Bu zamana kadar da ‘Alo 181’ hattımıza da şikayet gelmemiştir. Geçen sene yaptığımız denetimlerde 450 bin liraya yakın ceza kesilirken bu yıl sadece 80 bin liraya yakın bir ceza uygulanmıştır. Denetimleri sıklaştırmamız ve cezaların yüksek olması nedeniyle eğlence mekanları bu cezalara maruz kalmamak için gerekli tedbirleri almıştır” diye konuştu.

Bu arada, denetim sırasında bazı eğlence mekanlarının yalıtım amaçlı perdeler kullandığı görüldü. Deniz üzerinde eğlence mekanlarına yönelik yapılan ölçümler sonrasında ses sınırını aşan bir mekana rastlanmadığı bildirildi. Buna karşın, Ortaköy Meydanı’nda karadan da ölçüm yapan ekipler, desibel sınırını aşan bir işletme olduğunu tespit etti.
Ayyıldız, bunun için cezai işlem uygulanması gerektiğini belirterek, “Beşiktaş Belediyesi yetki sınırlarında olan bu mekanla ilgili biz tespitimizi yapacağız. Belediyeye bununla ilgili cezai işlem uygulanması için yazışmayı gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin online alışverişin 1 numarası başlıklı makalemizde Bitcoin ve online alışveriş hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *