ISON Kuyrukluyıldızının Güneş’e Etkisi

ISON (Intenational Scientific Optical Network) Kuyrukluyıldızı, 21 Eylül 2012 tarihinde Rus gökbilimciler V. Newski ve A. Novichonok tarafından otomatik asteroit bulma programı sayesinde keşfedildi. Amatör gökbilimcilerin Kasım 2013’te gözlemlediği dört kuyrukluyıldız arasındaen popüler olanı ISON.

ISON kuyrukluyıldızının en çarpıcı özelliği, Güneş’e yaklaşık 1 milyon kilometre uzaklıktan geçmiş olması (Yer’in Güneş’e uzaklığı 149 milyon 600 bin kilometre). Bu kadar yakından geçecek olan bir gökcismi, Güneş’in çekim kuvveti altında parçalanabilir. 1 Ekim 2013’te Mars yakınından geçen ISON, Yer’e en yakın konumunu 26 Aralık 2013 tarihinde ulaştı. 14-15 Ocak 2014 tarihlerinde ise Yer, ISON’un kuyruğuna yakın konumda olacağı için göktaşı yağmurlarına rastladık.

Dolunay kadar parlak mı?

ISON, bulunduğu zaman gözle görülemeyecek kadar sönüktü. Bu kuyrukluyıldızın çıplak gözle en rahat görülebilecek parlaklığa 11 Aralık 2013’te ulaşmıştı. Güneş’e yaklaştıkça parlaklığı da yavaş yavaş arttı. Çünkü, üzerindeki erime hızlandı ve kuyruk oluşumuna neden olan parçacıkların ışık yansıtma gücü arttı. Böylece kuyrukluyıldız daha parlak göründü. Venüs’ün parlaklığına ulaştığı tahmin edilen ISON’un dolunay kadar parlak olabileceği de söyleniyordu. Bu durumda yüzyılın kuyrukluyıldızı olabilirdi fakat gözlemler de haklı çıkardı ki o kadar parlaklığa ulaşamadı.
Kuyrukluyıldızların parlaklığını önceden tahmin etmek zordur. Çünkü üzerindeki erime miktarları ve dağılmaların biçimi parlaklığın değişmesine neden olur. ISON, 28 Kasım’a kadar güneş doğmadan önce doğu-güneydoğu yönünde Başak Burcu yakınlarında görüldü. Daha sonra, Aralık ayının ilk yarısı içinde hem sabahları güneş doğmadan hem de akşamüzeri güneş battıktan sonra kuzeybatı yönüne doğru, gökyüzünde ufka yakın yere bakmak yeterli oldu.

Heyecan verici ve seyir gücü yüksek bir görüntüler temiz ve bulutsuz bir gökyüzünde elde edildi.

ISON Kuyrukluyıldızı 2013

 

Bir önceki yazımız olan Woo Hoo Çıtır Lezzetler'de çıtır mantı başlıklı makalemizde cem kılıç, mantı ve mantıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *