İran diplomatları sosyal medyadan

Geleneksel medyanın sarsılan itibarı tartışıladursun, siyaset arenasının en etkili aktörlerinden biri olarak sosyal medya ortaya çıkıyor. Dünya liderlerinin halkla ilişkiler kampanyaları ve ülke tanıtımları için sosyal medya güçlü bir mecra.
Bu doğrultuda İsrail yeni bir sosyal medya atağına kalktı. İsrail Başbakanlık Ofisi, ülkenin yedi üniversitesinden 550 öğrenciye sosyal medyadan ülkenin tanıtımını yapmaları için burs verecek. Öğrenciler için 845 bin dolarlık bir burs havuzu yaratılırken hükümetin bu projeye yıllık 783 bin dolar ödemesi bekleniyor.
Mülakatla seçilecek
Başbakanlık bu projeyi İsrail Öğrencileri Ulusal Birliği ile yürütüyor. Proje için seçilen yabancı dil bilen öğrenciler direkt başbakanlığa bağlı çalışırken Facebook ve Twitter gibi mecralar üzerinden ülkelerinin tanıtımlarını yapmaları istenecek. Öğrenciler, özgeçmişleri, yazılı testler, çeviri örnekleri ve mülakatlara göre seçilecek.
Projenin üç ayağı olacak. Ekiplerin başında olan kıdemli koordinatör pozisyonundaki öğrenciler tam burs alacak. Bu koordinatöre bağlı olan üç öğrenci ise dil, grafik ve araştırma takımlarını yönetecek. Gruplarda yer alan öğrenciler daha az burs alacak.
Yetkililer, gençler daha çok dil bildiği, daha yetenekli ve eğitimli olduğu için bu projeyi oluşturduklarını dile getiriyor. Öğrencilerin sosyal medyada öncelikli olarak İsrail’in boykot edilmesi ve Yahudi karşıtlığıyla mücadele etmesi, ülkenin demokratik değerlerini vurgulaması bekleniyor.
ABD Devlet Başkanı Barack Obama’nın son iki seçimde başkan olarak tercih edilmesinde başarılı sosyal medya kampanyasının etkili olduğu çokça vurgulandı. Medya devi Rupert Murdoch’un gazeteleri üzerinden Avustralya Başbakanı Kevin Rudd’a karşı savaş yürütmesi, Rudd’un eylül ayında düzenlenecek başkanlık seçimleri için sosyal medyaya yönlenmesine sebep oldu. Rudd, geleneksel medyanın gücüne karşı Obama’nın dijital medya ekibinde yer alan Matthew McGregor ve Tom McMahon’ı ekibine kattı.

Bir önceki yazımız olan Merkel'in seçim kozu - Almanya'da seçimler ne zaman yapılacak? başlıklı makalemizde almanya, almanya şansölyesi angela merkel ve almanya'da seçimler 22 eylül 2013'te yapılacak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *